Bezpieczny wynajem mieszkania obcokrajowcom z Ukrainy

9 marca 2022, 12:27

Napływ uchodźców z Ukrainy będzie powodował większy ruch na rynku najmu mieszkań w Polsce. Czy należy bać się wynajmowania mieszkań uchodźcom z Ukrainy? Absolutnie nie, jednak należy mieć na uwadze kilka ważnych rzeczy.

Ważne informacje dla chętnych do wynajmu mieszkania w Polsce

Jeśli chcecie wynająć mieszkanie w Polsce, przede wszystkim zastanówcie się w jakiej lokalizacji chcecie je wynająć. Czyli w jakim polskim mieście się zatrzymacie, gdzie macie pracę i chcecie na razie mieszkać.

Oszacujcie swój budżet pamiętając, że będziecie płacili za wynajem i rachunki w polskich złotych. Musicie też posiadać swoje dokumenty tożsamości oraz najlepiej umowę o pracę lub zaświadczenie od polskiego pracodawcy, że jesteście zatrudnieni w Polsce.

Jeśli macie małe dzieci, zobaczcie czy w pobliżu miejsce przyszłego zamieszkania w wynajętym mieszkaniu jest szkoła, przedszkole, sklepy – to ważne, abyście mieli w najbliższej okolicy wszystkie ważne dla Was instytucje czy miejsca zaopatrzenia.

Warto też rozważyć wynajem wspólnego mieszkania dla kilku osób – wyjdzie taniej, koszty możecie podzielić wśród siebie.

Wbrew pozorom większość Polaków nie ma oporów przed wynajmem mieszkań obcokrajowcom, wymagają jednak spełnienia kilku formalności, jak:

- okazanie dokumentów tożsamości,

- podpisanie umowy, często jako wynajem okazjonalny,

- okazania zaświadczenia o zarobkach.

Gdzie obcokrajowcy mogą szukać mieszkań do wynajęcia?

Jeśli nie znacie dobrze języka polskiego, poproście Waszego opiekuna, urzędnika, wolontariusza, który pomoże Wam w poszukiwaniu mieszkania do wynajęcia i w kontakcie z właścicielem. Jeśli znacie język polski, koniecznie przejrzyjcie oferty wynajmu mieszkań w internecie.

Jest wiele portali, jak np. www.wynajmij24.pl, gdzie znajdziecie oferty wynajmu mieszkań z całej Polski.

Przeczytajcie dokładnie opis mieszkania oraz cenę. Obejrzyjcie zdjęcia, które z reguły prezentują aktualny stan mieszkania przeznaczonego na wynajem.

Jeśli jesteście uchodźcami z Ukrainy, szukajcie mieszkań na wynajem już umeblowanych. Sprawdźcie czy w ofercie najmu mieszkania jest informacja o telewizorze, kuchence, lodówce i pralce w mieszkaniu – to może się Wam przydać, a zakup nawet używanego sprzętu AGD tanie nie jest, gdy liczy się dla Was teraz każda złotówka.

Pierwszy kontakt z właścicielem mieszkania na wynajem

Jeśli wytypowaliście już kilka interesujących mieszkań do wynajęcia, pierwszy kontakt z właścicielem mieszkania nawiążcie telefonicznie. Nie ukrywajcie, że jesteście obcokrajowcami, uchodźcami z Ukrainy – Polacy chętnie pomagają.

Przygotujcie sobie także wcześniej listę pytań do właściciela wynajmowanego mieszkania:

- ile wynosi czynsz i jak oraz do kiedy ma być płatny,

- ile wynosi kaucja za wynajęte mieszkanie,

- jakie są opłaty za media i jak będą rozliczane,

- czy stan i wyposażenie mieszkania pokazane na zdjęciach są aktualne,

- czy właściciel akceptuje osoby palące, z dziećmi, zwierzęta,

- od kiedy mieszkanie będzie wolne i na jak długo właściciel chce wynająć?

Przeczytaj również:

Na co zwracać uwagę przy umowie najmu lokalu? (wynajmij24.pl)

Oglądanie wynajmowanego mieszkania

Jeśli już wytypowaliśmy idealne mieszkanie do wynajęcia, umówmy się na jego obejrzenie. Sprawdźmy więc czy w pobliżu są przystanki komunikacji miejskiej – to ważne, jeśli będziemy dojeżdżali codziennie do pracy.

W samym mieszkaniu zwróćmy uwagę czy faktyczny stan wynajmowanego mieszkania zgadza się z tym, co deklarował właściciel w ogłoszeniu i pokazywał na zdjęciach. Zwróćcie uwagę na to czy wszystkie urządzenia w wynajmowanym mieszkaniu działają i są sprawne – nie tylko sprzęt RTV, AGD, ale również drzwiczki szafek, rolety, klamki drzwi itp.

Wszystkie informacje, jakie przekazuje właściciel najlepiej przy nim notować. Jeśli mamy wątpliwości czy wszystko dobrze zanotowaliśmy, pokażmy notatki właścicielowi, aby zweryfikował informacje.

Ważne. Jeśli mieszkanie wynajmuje agencja nieruchomości, mieszkanie do obejrzenia udostępni nam pośrednik nieruchomości i On przekaże nam wszystkie ważne informacje. W agencjach nieruchomości pracują również pracownicy, którzy znają języki obce – pomogą nam więc w uzyskaniu wszystkich ważnych informacji w języku angielskim, rosyjskim, a nawet ukraińskim.

Należy jednak pamiętać, że agencja nieruchomości z reguły pobiera opłatę za wynajem mieszkania – z reguły taka opłata to równowartość jednomiesięcznego czynszu.

Podpisujemy umowę wynajmu mieszkania

W Polsce obowiązują dwa rodzaje umów. Pierwsza to standardowa umowa najmu, druga to umowa najmu okazjonalnego. Wszystkie dokumenty w Polsce są zawierane w języku polskim. Jeśli go nie znamy, poprośmy o kopię umowy celem jej przetłumaczenia. To ważne, aby każdy punkt umowy był zrozumiały dla obcokrajowca. Jeśli mamy wątpliwości do konkretnych zapisów umowy, pytajmy o to właściciela jeszcze przed podpisaniem dokumentu.

Najem zwykły to standardowa umowa cywilnoprawna, którą regulują przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawa o ochronie praw lokatorów. Przy najmie okazjonalnym nie obowiązują niektóre przepisy ustawy, np. okres ochronny, kiedy to nie można eksmitować lokatorów. To rozwiązanie daje wynajmującemu możliwość szybkiej egzekucji komorniczej, opróżnienia mieszkania i usunięcia lokatorów, którzy nie wywiązali się z umowy. Dodatkowo przed podpisaniem umowy najemca musi dostarczyć oświadczenie potwierdzone notarialnie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu opróżnienia i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu egzekucyjnym.

Poza tym musi on wskazać adres, pod którym będzie mógł zamieszkać w razie opuszczenia przez niego lokalu wraz z dołączoną zgodą właściciela. Niestety ostatni warunek jest zwykle niemożliwy do spełnienia, jeśli nie mamy w Polsce nikogo, kto posiada na własność mieszkanie albo dom.

Właściciel wynajmowanego mieszkania będzie również oczekiwał od obcokrajowców dokumentów tożsamości – paszportu, karty stałego pobytu, dokumentu rejestrowego uchodźcy.

Ważne. Poniżej znajdują się punkty, których wprowadzenie do umowy nie jest zgodne z prawem.

  • adnotacje mówiące o tym, że właściciel może podnieść czynsz o dowolną kwotę z krótkim okresem wypowiedzenia – zgodnie z prawem może to zrobić najczęściej co 6 miesięcy, przy zachowaniu 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia;
  • pozbawienie prawa najemcy do wypowiedzenia, odstąpienia lub rozwiązania umowy;
  • zastrzeżenie, że właściciel może dokonać zmian w umowie bez ważnej przyczyny bez zgody drugiej strony.

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Każda umowa wynajmu mieszkania musi zawierać następujące zapisy i informacje:

  • datę i miejsce zawarcia umowy;
  • dane obu stron;
  • typ umowy najmu (tradycyjna lub okazjonalna);
  • termin obowiązywania umowy;
  • warunki wypowiedzenia umowy, wysokość kaucji i forma jej zwrotu;
  • określenie liczby osób zamieszkujących wynajmowany lokal;
  • szczegółowy opis mieszkania: stan techniczny oraz wyposażenie;
  • wielkość czynszu, jego składowe i forma zapłaty;
  • wyszczególnione prawa i obowiązki obu stron.

Zwróćmy również uwagę na kim będą spoczywały ewentualne naprawy uszkodzeń powstałych w mieszkaniu.

Ważną częścią umowy jest również protokół zdawczo-odbiorczy, gdzie znajdą się wszystkie rzeczy (meble, sprzęt AGD, RTV, wyposażenie wnętrze) przekazane razem z mieszkaniem. Przed podpisaniem protokołu sprawdźmy dokładnie czy każdy element znajduje się w mieszkaniu do wynajęcia oraz czy wszystko jest sprawne.

Protokół zdawczo-odbiorczy, po sprawdzeniu wszystkiego, podpisują obie strony umowy.

Warto również po podpisaniu umowy spisać stan liczników energii elektrycznej oraz zużycia wody.

Po podpisaniu umowy i protokołu zdawczo odbiorczego, można odebrać klucze do wynajmowanego mieszkania od właściciela. Zadbajmy o to, aby to były wszystkie komplety kluczy.

Przeczytaj również: Zobacz jakie mieszkanie najlepiej wynająć?

Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się