Jak wypożyczyć samochód – krok po kroku

Poradniki11 maja 2020, 18:33
 fot. pixabay.com

Wypożyczalnie samochodów a także skuterów czy przyczep kampingowych nie są już tak bardzo egzotyczną działalnością jak kiedyś. Również ceny za wynajęcie samochodu czy kampera schodzą mocno w dół. To powoduje, że coraz częściej wybieramy właśnie taką opcję jeśli nie posiadamy własnego auta lub nie możemy chwilowo z naszego samochodu korzystać.

Jak wypożyczyć samochód – krok po kroku?

Kto obecnie wynajmuje samochód? Bardzo często osoby, które chociaż mają prawo jazdy nie posiadają na stałe samochodu.

Sporadycznie potrzebują auta do dalszych wyjazdów, korzystając wówczas z opcji samochodu do wynajęcia. Kolejną grupę osób stanowią turyści, jeżdżący po Polsce i za granicą. W miejscu docelowej destynacji korzystają z możliwości wynajęcia samochodu na miejscu, aby zwiedzić jak najwięcej w danej okolicy i nie korzystać z komunikacji miejskiej.

Duża część klientów wynajmujących auta to ofiary wypadków komunikacyjnych. Gdy ich własny samochód jest naprawiany w warsztacie, te osoby wynajmują auto aby nadal być mobilnymi. Bardzo często również z OC sprawcy wypadku można pokryć koszty wynajęcia samochodu.

Jak wypożyczyć samochód?

Wiele wypożyczalni samochodów posiada własne witryny internetowe, dzięki którym szybko i łatwo zorientujesz się nie tylko na jakie samochody do wynajęcia można liczyć, ile one kosztują oraz jakie są warunki wynajmu samochodów.

Warto dodać, że w większości dużych miast w Polsce funkcjonują stacjonarne wypożyczalnie samochodów. Spora część tego typu firm oferuje również wynajem samochodu z dostarczeniem go do danego miasta i późniejszym odbiorem w miejscu naszego zamieszkania.

Poszukując samochodu do wynajęcia za granicą, w miejscu naszego planowanego urlopu trzeba wiedzieć, że korespondencja i umowa będą z reguły przygotowane w języku angielskim. Warto jednak wczytać się we wszystkie informacje tam zawarte, aby później, już na miejscu nie być zaskoczonym, że samochodu z jakiegoś powodu nie będziemy mogli jednak wynająć.

Firmy wynajmujące samochody na swoich stronach internetowych umożliwiają wybranie danego modelu auta, które nam pasuje oraz zarezerwowanie terminu w jakim samochód chcemy wynająć oraz na jak długi okres czasu. Po tym już tylko musimy samochód odebrać z terenu wypożyczalni bądź pojazd zostanie nam podstawiony pod wskazany adres.

Wynajem samochodu – ile to kosztuje?

To zależy od tego jakiego samochodu do wynajęcia potrzebujemy. Jeśli wystarczy nam niewielkie auto miejskie z segmentu „A” możemy zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych za dobę. W tego typu samochodach do wynajęcia nie oczekujmy jednak luksusów a klimatyzacja raczej będzie miłym zaskoczeniem. Znacznie drożej za wynajem zapłacimy za samochody z „wyższej klasy”. Trzeba pamiętać, że płacić będziemy właśnie za pełną dobę wypożyczenia samochodu. Jeśli więc wypożyczymy samochód o godzinie 10.30 w poniedziałek, to pełna doba minie o godz. 10.30 we wtorek. Jeśli zdamy auto we wtorek o godz. 11.00 rozpocznie się już druga doba wypożyczenia auta.

  • Cena najmu samochodu będzie więc również zależała od czasu na jaki chcemy pojazd wypożyczyć.

Praktycznie wszystkie wypożyczalnie samochodów oczekują również wpłaty kaucji za wynajem auta. Z reguły jest to kwota kilkuset złotych. Kaucja jest zwracana po zakończeniu wynajmu samochodu w nie pogorszonym stanie technicznym i wizualnym. Wiele wypożyczalni narzuca również limit przejechanych kilometrów. Powyżej tego limitu, jeśli go przekroczymy, będziemy zobowiązani do dodatkowej zapłaty.

  • Warto też wiedzieć, że najdroższe wypożyczalnie samochodów funkcjonują przy lotniskach.

Niektóre tego typu firmy uzależniają też wysokość opłaty za wynajem auta od długości okresu czasu posiadania przez nas prawa jazdy. Bardziej doświadczeni kierowcy po prostu zapłacą za wynajem samochodu mniej, niż młodsi adepci kierownicy.

Wypożyczenie samochodu – umowa, dokumenty, warunki, ubezpieczenie

  • Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu 

Jeśli już samochód został wytypowany sprawdźmy czy auto ma ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie. Z reguły w Polsce będzie to dokument OC. Warto zapytać czy za dodatkową opłatą można zwiększyć zakres ubezpieczenia – np. od powstałych rys czy wgnieceń w karoserii wypożyczonego samochodu. Takie „przypadki” mogą się zdarzyć nawet na parkingu i to nie z naszej winy. Jednak to My będziemy ponosili odpowiedzialność za powstałe szkody w wypożyczonym aucie, jeśli nie znajdziemy sprawcy tych uszkodzeń.

  • Wymagane dokumenty do wypożyczenia samochodu 

Aby wypożyczyć samochód będziemy potrzebowali dwóch dokumentów tożsamości – jednym z nich musi być prawo jazdy. Jeśli oprócz nas wynajętym samochodem będzie kierowała również inna osoba, także jej dokumenty musimy przedstawić.

Oprócz uiszczenia opłaty „z góry” za czas wynajęcia samochodu będziemy również zobowiązani do wpłacenia kaucji za wypożyczony samochód. Kaucja oczywiście zostanie nam zwrócona po zdaniu wynajętego pojazdu.

  • Umowa wynajęcia samochodu

Najważniejszym dokumentem będzie umowa wynajmu samochodu. Dokładnie ją przeczytajmy przed podpisaniem. Zwróćmy uwagę w szczególności, jakie są nasze obowiązki i za co ponosimy odpowiedzialność. Jak zapisy dokumentu regulują warunki korzystania z samochodu oraz jego zwrotu do wypożyczalni i odzyskania przez nas kaucji. Czy przy zwrocie samochód musi mieć pełny bak paliwa i czy wymagane jest umycie wypożyczonego auta. Jeśli tych warunków nie spełnimy to przy zwrocie samochodu powyższe koszty zostaną nam potrącone z wpłaconej kaucji.

Jeśli coś w zapisach umowy jest dla nas niejasne od razu pytajmy i prośmy o wyjaśnienie. Trzeba bowiem pamiętać, że wypożyczamy z reguły nowy samochód o dość dużej wartości, za który będziemy przecież odpowiedzialni w czasie trwania wynajmu samochodu.

Szczególną uwagę zwracajmy oczywiście na wszystkie kwestie związane z opłatami, naszą odpowiedzialnością w razie powstania szkody lub kradzieży pojazdu, karami umownymi oraz sposobami zwrotu pojazdu.

  • Dokładnie obejrzyj wynajmowany samochód 

Na koniec już, przed wyjazdem wypożyczonym samochodem, obejrzyjmy dokładnie auto – w środku i z zewnątrz, zwracając uwagę przedstawicielowi firmy na każdą ryskę, odprysk lakieru, wgniecenie, pęknięcia różnych elementów. Dobrze jeśli takie uwagi znajdą się w protokole przy umowie wynajmu auta. Jeśli nie, to przy przedstawicielu firmy wypożyczającej samochód zróbmy zdjęcia wszystkim zauważonym mankamentom (najlepiej aby na zdjęciach była widoczna data i godzina). Wszystko po to aby uniknąć później obciążenia nas za istniejące już uszkodzenia.

Wynajęcie samochodu może być ciekawą opcją dla osób, które codziennie do poruszania się po mieście samochodu nie potrzebują. Również dla tych, którzy swój samochód z różnych powodów musieli odstawić na warsztat. To również dobra perspektywa jeśli w kilka osób wybieramy się w podróż i możemy rozłożyć na znajomych koszty wynajęcia samochodu. Trzeba tylko przy wynajmie samochodu zachować ostrożność i dokładnie zapoznać się z warunkami najmu auta.

Wiele ofert dotyczących wynajmu samochodu znajdziesz tu:

https://wynajmij24.pl/dzialy/motoryzacja/2715/1

Przeczytaj o portalu wynajmij24.pl - ZOBACZ WIĘCEJ.

Możliwość edytowania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się