Mieszkania na wynajem. Czy można skorzystać z wakacji kredytowych?

19 sierpnia 2022, 10:21

Osoby, które kupiły mieszkania w kredycie hipotecznym, zastanawiały się czy mogą skorzystać z opcji rządowego programu „wakacji kredytowych”. To dosyć poważna ulga w spłacie rosnących gwałtowne rat kredytowych. W tej sprawie swoje stanowisko przedstawiło Ministerstwo Finansów.

Czy można skorzystać z programu „wakacji kredytowych”? To pytanie nurtowało wiele osób, które postanowiły zainwestować w kupno mieszkania z przeznaczeniem na wynajem, nie na typowe cele mieszkaniowe. Przez pewien czas nie było na to dość jednoznacznej odpowiedzi.

O tym informowaliśmy tu:

Wakacje kredytowe dla wynajmujących mieszkania

Jak można było wyczytać w zasadach tego programu, wakacje kredytowe są dla każdego, niezależnie od dochodu. Program pomocy w postaci wakacji kredytowych dotyczy osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotówkach, który jest przeznaczony na zaspokojenie ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

Z wakacji kredytowych mogą też skorzystać osoby, które mają kredyt hipoteczny wypłacany w transzach, np. to częsta sytuacja przy kredytach branych na budowę domu, czy zakupie mieszkania od dewelopera, które jeszcze jest w budowie i kredyt mamy wypłacany w transzach. Warunkiem jest, że umowa kredytowa musi być podpisana przed 1 lipca 2022 r. i musi jeszcze trwać minimum 6 miesięcy.

Wiele osób, które kupiły mieszkania na wynajem zastanawiało się, czy jeśli zadeklarują, że kupowali lokal mieszkalny początkowo z myślą o własnym zamieszkaniu, ale inne okoliczności skłoniły ich do wynajmu, będą mogli z „wakacji kredytowych” skorzystać.

Te wątpliwości rozwiało w końcu Ministerstwo Finansów.

Jak podaje resort finansów: "osoba, która ma kilka mieszkań, może skorzystać z wakacji kredytowych, jeśli kredyt wzięła na mieszkanie, w którym mieszka. Jeśli jednak taka osoba spłaca kredyt na mieszkanie, które wynajmuje, to nie może skorzystać z wakacji kredytowych".

Wakacje kredytowe to pomoc, która ma polegać na możliwości odroczenia spłaty maksymalnie 8 rat w latach 2022 i 2023. Kwoty te zostaną przesunięte na koniec harmonogramu spłat kredytu. Taki proces ma nie powodować żadnych dodatkowych opłat. To kusząca propozycja. W bieżącym roku pomoc może być błyskawiczna.

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu można złożyć w formie papierowej w banku albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej od 29 lipca 2022 r. W ciągu 21 dni bank może przesłać potwierdzenie, że otrzymał wniosek oraz informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia. Żeby zawiesić ratę trzeba złożyć wniosek przed jej spłatą. Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Oznacza to, że to kredytodawca będzie związany decyzją kredytobiorcy.

Najpierw składa się wniosek o zawieszenie raty w sierpniu i we wrześniu, następnie składamy wniosek o zawieszenie dwóch kolejnych rat w okresie październik-grudzień. Jeśli osoba wnioskująca o wakacje kredytowe spełniła wymagane warunki, bank nie może odmówić przyznania wakacji kredytowych.

Jeśli posiadacie mieszkania do wynajęcia możecie teraz łatwo, szybko i całkowicie za darmo dodać swoje ogłoszenia o wynajmie mieszkań w portalu www.wynajmij24.pl – bez żadnych opłat.

Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się