Oszustwa na wynajem mieszkania coraz częstsze. Jak nie dać się oszukać?

8 marca 2023, 9:21
Jak ustrzec się przed oszustwem na wynajem mieszkania? fot. Pixabay.com

Jak alarmują media w Polsce, oszuści mają nową metodę na wyłudzenie naszych pieniędzy. Proponują wynajem mieszkania z zadziwiająco niskim czynszem. Żeby jednak umówić się na spotkanie, żądają zapłaty zaliczki i wysłania zdjęcia naszego dowodu osobistego. Po przyjściu na miejsce drzwi otwierają prawdziwi i mocno zaskoczeni lokatorzy.

Wielokrotnie ostrzegamy przed oszustwami na wynajem taniego mieszkania. Niestety, jak się okazuje, jest to proceder coraz częstszy w Polsce, o czym alarmują media. Jak więc nie dać się oszukać na wynajem mieszkania?

Warto poznać mechanizm działania przestępców oraz wynajmować mieszkania przez zaufane portale internetowej, takie jak www.wynajmij24.pl .

Mechanizm oszustów jest prosty. Oferta najmu mieszkania pojawia się na portalu z ogłoszeniami. Następnie oszuści proponują, żeby dalszą rozmowę kontynuować na jednym z komunikatorów, gdzie jeszcze trudniej o weryfikację ich tożsamości.

Ofiarą takiego wyłudzenia o mały włos nie padł pan Sebastian, który znalazł dwupokojowe mieszkanie w Krakowie za 1500 zł i to ze wszystkimi opłatami. Złodziej przekonywał go, że przebywa za granicą, a chętnych na mieszkanie jest sporo. Stąd, by zarezerwować lokum, trzeba było szybko wpłacić zaliczkę. - U nas zaliczka miała wynosić 500-600 zł. Oczywiście ta umowa przedwstępna ze strony osoby wystawiającej przychodzi podpisana. Na potwierdzenie przychodzi również zdjęcie dowodu łączącego się z podpisem i danymi wprowadzonymi na tej umowie przedwstępnej - opowiada pan Sebastian.

Tu jednak pojawił się kolejnych haczyk. Żeby podpisać taką umowę, trzeba było wysłać skan własnego dowodu osobistego. Dokument byłby jednak wykorzystywany później do kolejnych oszustw. - Ktoś, kto naciąłby się na takie oszustwo i poszedłby na policję, podałby wtedy moje dane policji - dodaje pan Sebastian.

Oszuści wykorzystują presję czasu wynajmu taniego mieszkania

Jak okazuje się, zaliczka 500 zł to i tak niewiele. Elżbieta Znachowska-Bytnar z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie informuje, że jedna z kobiet nie zorientowała się w porę i od razu zapłaciła oszustowi kaucję w wysokości 1500 zł.

- Presja czasu i tego, że to mieszkanie za chwilę może być już nieosiągalne, powoduje, że osoby zainteresowane wynajęciem takiego lokalu, ulegając presji, często nie myślą logicznie i przesyłają swoje dane osobowe osobie, której zupełnie nie znają i której nie widzą na żywo. Przesyłają też ksera swoich dowodów tożsamości czy numer konta, a co najgorsze, dokonują wpłaty. Jak się później okazuje, te pieniądze bardzo często są bezpowrotnie stracone - mówi Elżbieta Znachowska-Bytnar.
 

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania?

Krystian Lesiak, doradca ds. nieruchomości, podkreśla, że obecnie cena dwupokojowego mieszkania w Krakowie zaczyna się od 2200 zł, co i tak jest okazją. Po doliczeniu wszystkich opłat miesięczny koszt najmu może być nawet dwa razy wyższy niż oferta prezentowana przez oszusta.

Policja apeluje, żeby w pierwszej kolejności szukać mieszkań z polecenia znajomych albo korzystając ze wsparcia pośredników. Warto orientować się w cenach rynkowych, a przed podpisaniem przedwstępnej umowy powinniśmy obejrzeć mieszkanie i spotkać się z jego właścicielem. Dopiero wtedy możemy dopełnić formalności i przekazać umówioną kwotę.

Jak ustrzec się niebezpiecznego wynajmowania na odległość?

 • wynajmuj tylko przez sprawdzone portale i źródła
 • unikaj wynajmu przez ogłoszenia, które nie są zweryfikowane
 • nie przelewaj całości kwoty właścicielowi na jego konto bankowe przed wynajęciem (opłata z góry)
 • unikaj płacenia wysokich zaliczek za wynajem różnych rzeczy
 • czytaj opinie o firmie czy osobie, która wynajmuje dane rzeczy
   

Przeczytaj, jak działają oszuści przy wynajmie.


Korzystaj z wynajmu z wynajmij24 – to gwarancja bezpieczeństwa

Nie padniesz łupem oszustów, jeśli będziesz wynajmował mieszkania, samochody, kwatery prywatne poprzez portal wynajmij24.pl.

Dlaczego?

 • Wszystkie nasze ogłoszenia są zweryfikowane, a każda osoba czy firma, która dodaje swoje ogłoszenie o wynajmie mieszkania musi również podać swoje personalia, adres oraz numer konta bankowego.
   
 • Dodatkowym zabezpieczeniem jest fakt, że w pierwsze kolejności – wynajmując cokolwiek przez portal wynajmij24.pl wpłacasz tylko niewielką zaliczkę. Resztę kwoty za wynajem mieszkania wpłacasz już bezpośrednio wynajmującemu.

Nie ma więc mowy, aby w portalu wynajmij24.pl mogli zamieścić swoje ogłoszenia potencjalni oszuści – Oni raczej szukają takich portali z ogłoszeniami w internecie, gdzie nie muszą rejestrować swojego konta użytkownika, tylko mogą wystawić swoje „ogłoszenia o wynajmie mieszkania” anonimowo.

Korzystaj więc z wynajmij24.pl, jeśli chcesz bezpiecznie i bezproblemowo wynajmować różne rzeczy.


Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu w wynajmij24.pl

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć.

Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się