Wszystko co trzeba wiedzieć o kaucji za wynajem mieszkania

3 lipca 2023, 13:13

Kiedy wynajmujemy mieszkanie z reguły właściciel lokalu – oprócz opłat za wynajem za pierwszy miesiąc żąda również kaucji. Ta z reguły wynosi wysokość jednomiesięcznego czynszu. Co powinniśmy wiedzieć o kaucji i czy na pewno jest ona zwrotna?

Kaucja zwrotna za wynajem mieszkania jest kwotą pieniędzy, którą najemca płaci wynajmującemu na początku umowy najmu. Kaucja ma zabezpieczyć wynajmującego przed ewentualnymi szkodami lub zaległościami w opłatach najemcy. Kaucja jest zwracana najemcy po zakończeniu umowy najmu, pod warunkiem, że mieszkanie jest w dobrym stanie i nie ma żadnych należności.

Kaucja za wynajem mieszkania jest uregulowana prawnie w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 672 kodeksu cywilnego, wysokość kaucji nie może przekroczyć trzymiesięcznego czynszu. Ponadto, wynajmujący ma obowiązek przechowywać kaucję na odrębnym koncie bankowym i zwrócić ją najemcy wraz z odsetkami w terminie 30 dni od zakończenia najmu.

Aby uniknąć nieporozumień i sporów związanych z kaucją zwrotną za wynajem mieszkania, warto zawrzeć pisemną umowę najmu, w której będą jasno określone warunki dotyczące kaucji.

W umowie wynajmu mieszkania powinny być zawarte m.in. następujące informacje:

  • wysokość kaucji i termin jej zapłaty,
  • sposób przechowywania kaucji (np. na osobnym koncie bankowym),
  • termin i sposób zwrotu kaucji,
  • warunki utraty lub obniżenia kaucji (np. w przypadku uszkodzenia mieszkania lub niezapłacenia czynszu),
  • ewentualne odsetki od kaucji.

Ponadto, warto sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania na początku i na końcu umowy najmu, w którym będą opisane stan i wyposażenie mieszkania oraz ewentualne usterki lub braki. Protokół powinien być podpisany przez obie strony i stanowić dowód w razie ewentualnego sporu o kaucję.

Kaucja za wynajem mieszkania jest ważnym elementem umowy najmu, który chroni zarówno interesy wynajmującego, jak i najemcy. Dlatego warto zadbać o to, aby kaucja była określona w umowie w sposób jasny i precyzyjny, a także aby obie strony miały dowód jej zapłaty i zwrotu.
 

Jak odzyskać kaucję za wynajem mieszkania?

Jeśli umowa wynajmu mieszkania nie zawiera takich postanowień, to obowiązują przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi, kaucja powinna być zwrócona najpóźniej w ciągu miesiąca od zakończenia najmu, chyba że wynajmujący zgłosi roszczenia z tytułu szkód lub zaległości. W takim przypadku, wynajmujący ma prawo do potrącenia części lub całości kaucji, ale musi to udokumentować i poinformować o tym najemcę.

Jeśli nie ma żadnych roszczeń ze strony wynajmującego, to najemca ma prawo do pełnego zwrotu kaucji. Jeśli jednak wynajmujący odmawia zwrotu kaucji lub zwleka z nim bezpodstawnie, to najemca może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. W takim przypadku, warto skorzystać z pomocy prawnika lub rzecznika praw konsumentów.

Podsumowując, kaucja za wynajem mieszkania jest formą zabezpieczenia dla wynajmującego, ale nie może być ona traktowana jako dodatkowy dochód. Najemca ma prawo do zwrotu kaucji, jeśli spełnia warunki umowy i nie narusza praw wynajmującego. Jeśli jednak dochodzi do sporu o kaucję, to najlepiej jest próbować go rozwiązać polubownie lub skorzystać z pomocy specjalistów.
 

Przeczytaj również: Zakup kawalerki na wynajem. Sprawdzamy czy warto


Jeśli posiadacie mieszkania na wynajem możecie teraz, za darmo dodać swoje ogłoszenia o wynajmie mieszkań w portalu www.wynajmij24.pl Tu dodasz bezpłatnie nieograniczoną ilość Twoich ogłoszeń o wynajmie mieszkania.  

 

Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.
 

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja


Jak to działa?

Rejestrujesz swoje konto w bardzo prosty sposób – podajesz swój adres e-mail oraz określasz hasło, i już masz zarejestrowane konto w serwisie wynajmij24.eu. Teraz masz do wyboru – albo wystawić ogłoszenie o wynajmie lub poszukiwać interesującej Ciebie opcji do wynajęcia. W ten sposób dotrzesz ze swoją ofertę do wszystkich użytkowników portalu oraz internautów w całej Polsce.

Szukając czegokolwiek do wynajęcia, masz wybór opcji w pogrupowanych kategoriach. Możesz wynająć daną rzecz poprzez opcję „wynajmij teraz” (określasz na ile dni chcesz wynająć), od razu ustalisz cenę najmu, a przy okazji poznasz lokalizację danej rzeczy na mapie oraz przeczytasz opinie innych o przedmiocie najmu. Sam również, po okresie najmu, możesz wystawić wynajmującemu swoją opinię.

Dodawanie darmowych ogłoszeń wynajmu w wynajmij24.pl

Jeśli chcesz coś wynająć – mieszkanie, lokal handlowy, biurowy, samochód, domek turystyczny czy nawet samochód zrobisz to bardzo prosto w kilku krokach. Po rejestracji konta dodajesz opis swojej oferty, wprowadzasz potrzebne parametry i zdjęcia, ustalasz cenę najmu i aktywujesz ofertę. I już – Twoje ogłoszenie jest dostępne dla poszukujących najmu w całej Polsce.

Dodawanie ofert jest całkowicie darmowe. Co więcej, swoją ofertę możesz również ciągle edytować – zmieniać opis, cenę czy dodawać kolejne zdjęcia.

Bezpieczeństwo wynajmu

Portal wynajmij24.pl oferuje również bezpieczeństwo zawieranych transakcji wynajmu różnych rzeczy. Pod każdą ofertę można bowiem dodać komentarz. Albo wystawić pozytywną opinię wynajmującemu lub przestrzec innych przed nieuczciwymi praktykami danego wynajmującego. Z portalem wynajmij24.pl nie wynajmujesz „kota w worku”.

Co można wynajmować przez wynajmij24.pl?

Dzięki platformie wynajmij24.pl możesz zamieścić ogłoszenie wynajmu praktycznie wszystkiego, co…do wynajęcia się tylko nadaje. Nigdy nie wiesz czego akurat szukają inne osoby. Sprawdź to na wynajmij24.pl!

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się