Wynajmujemy lokal użytkowy

Poradniki11 maja 2020, 18:26
 fot. pixabay.com

Jako przedsiębiorca masz obowiązek posiadania stałej siedziby swojej firmy. Niektórym przedsiębiorcom wystarczy osobny pokój w mieszkaniu czy domku jednak spora część szuka bardziej odpowiedniego lokalu do wynajęcia, gdzie będą mogli pojawiać się klienci i kontrahenci.

Wynajmujemy lokal użytkowy

Gdzie szukać lokalu do wynajęcia?

Decyzja zapadła i będziemy chcieli wynająć lokal użytkowy do prowadzenia w nim naszej działalności gospodarczej. Podstawowym problemem będzie znalezienie odpowiedniego obiektu.

Zazwyczaj właściciele lokali użytkowych ogłoszenia o ich wynajmie zamieszczają w popularnych portalach ogłoszeniowych lub w działach ogłoszeń lokalnych mediów – papierowych i internetowych.

Możemy też zainteresować się ofertami najmu lokali użytkowych znajdujących się w zasobach komunalnych – warto sprawdzić strony internetowe urzędów gmin czy zarządców budynków komunalnych. Lokale użytkowe wynajmują również spółdzielnie mieszkaniowe oraz zarządcy galerii handlowych.

Również agencje pośrednictwa nieruchomości posiadają lokale użytkowe do wynajęcia, które mogą nas zainteresować. Warto więc przejrzeć strony internetowe tych instytucji i umówić się na spotkanie.

Najważniejszy plan na wynajem lokalu użytkowego

Wynajęcie lokalu użytkowego przeznaczonego na działalność gospodarczą to poważna sprawa. Przede wszystkim będą to stałe i duże koszty ponoszone przez przedsiębiorcę. Druga kwestia to sprawa siedziby naszej firmy – tu przecież będziemy przyjmowali naszych kontrahentów i klientów.

Musimy więc ustalić najbardziej odpowiednią lokalizację, w której będziemy poszukiwali lokalu do wynajęcia. Sprawdźmy czy budynek znajduje się przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych oraz czy w bliskim sąsiedztwie jest zlokalizowany parking lub miejsca postojowe – to ważne jeśli będziemy obsługiwali klientów lub przyjmowali dostawy towaru. Wszystko też zależy od typu naszej działalności – czyli czy zależy nam na klientach „z ulicy” czy też poszukujemy bardziej zacisznej, spokojnej lokalizacji.

Nim zdecydujemy się na wynajem konkretnego lokalu przeanalizujmy dokładnie czy stać nas będzie na płacenie czynszu. Nic tak bowiem nie wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie firmy niż częste zmiany siedziby, zwłaszcza jeśli prowadzimy działalność typu sklep.

Stan techniczny lokalu do wynajęcia

Jak Cię widzą tak Cię piszą – to stare porzekadło doskonale odnosi się także do siedziby przedsiębiorcy.  W końcu tu będą trafiali nasi kontrahenci i klienci. Ważne jest więc aby wynajęty lokal użytkowy wyglądał czysto, schludnie i przyjemnie dla odwiedzających.

Oglądając potencjalny lokal do wynajęcia sprawdźmy więc stan techniczny okien, drzwi, wygląd ścian i podłogi. Czy lokal posiada zabezpieczenia antywłamaniowe? Warto to sprawdzić i wybrać jak najlepszą opcję pamiętając, że to najemca ponosi koszty przystosowania wynajmowanego lokalu do swojej działalności gospodarczej. Im lokal w lepszym stanie technicznym tym mniejsze koszty uruchomienia w nim naszej działalności.

Koszty wynajęcia lokalu użytkowego

Jak powszechnie wiadomo lokal będzie droższy w centrum miasta, przy głównych ulicach. Na jego cenę wpłynie też czy znajduje się w nowym budynku typu centrum handlowe lub biznesowe. Koszt uzależniony jest też od wielkości metrażu oraz infrastruktury towarzyszącej – jak chociażby blisko zlokalizowany parking, centrum handlowe, czyli takie miejsca, które przyciągają ludzi.

Niektórzy właściciele lokali użytkowych na wynajem wystawią nam faktury VAT za czynsz najmu. Inni natomiast posługują się tylko zwykłymi rachunkami. Warto więc zastanowić się czy zależy nam na uzyskaniu faktury czy raczej nie stanowi dla nas problemu, że za zapłatę czynszu uzyskamy tylko rachunek. Dobrze przed decyzją o wynajmie konkretnego lokalu porozmawiać z specjalistą od księgowości.

Pamiętajmy, że opłata za wynajem lokalu użytkowego będzie stanowiła nasz koszt księgowy.

Umowa najmu lokalu użytkowego

Podstawą wynajęcia przez nas lokalu użytkowego będzie umowa najmu. Musimy dokładnie ją przeczytać przed podpisaniem ten dokument powinien normować wszystkie kwestie związane z użytkowaniem lokalu oraz ponoszonymi przez najemcę kosztami:

  • czynsz
  • opłaty za media
  • kwestie podwyższania stawki czynszu o stopień inflacji
  • okres najmu
  • wysokość kaucji i jej zwrot
  • sposób wnoszenia opłat – przelewem czy gotówką
  • ewentualne opłaty za wywieszenie na elewacji szyldu czy reklamy
  • naprawy ewentualnych usterek i awarii – kto i za co ponosi odpowiedzialność.

Umowa może zostać zawarta:

  • na czas oznaczony (określony na przykład w miesiącach lub latach);
  • na czas nieoznaczony.

Przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdźmy jej zapisy i zadbajmy o to aby ujmowała również interesy najemcy. Wprowadźmy punkt, że jeżeli z winy właściciela lokalu nastąpi przerwa w funkcjonowaniu naszej firmy przysługuje nam odszkodowanie, chociażby w wysokości jednomiesięcznego czynszu.

Zakończenie umowy najmu lokalu użytkowego

Umowa najmu lokalu użytkowego może zostać zakończona na kilka sposobów.

  • upływ czasu określonego w umowie;
  • wypowiedzenie umowy przez jedną ze stron;
  • rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia – z reguły z winy którejś ze stron umowy o najem lokalu.

W przypadku wypowiedzenia, strona umowy składa oświadczenie woli o chęci zakończenia umowy. Zazwyczaj jednakże wypowiedzenie musi być oparte o podstawy przewidziane w treści umowy najmu lub w przepisach Kodeksu cywilnego.

W przypadku umowy zawieranej na czas nieoznaczony, każda ze stron umowy może wypowiedzieć umowę z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia – konieczne jest zatem zachowanie pełnych trzech miesięcy kalendarzowych, pomiędzy wręczeniem właścicielowi lokalu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, a faktycznym zakończeniem okresu najmu.

Zobacz jak dodać swoją ofertę wynajmu w wynajmij24.pl

Przeczytaj o portalu wynajmij24.pl - ZOBACZ WIĘCEJ.

Możliwość edytowania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się