Wynajmujemy mieszkanie – jak to zrobić krok po kroku

Poradniki11 maja 2020, 17:58
 fot. pixabay.com

Decydując się na wynajem mieszkania robimy to z wielu ważnych dla nas powodów. Warto jednak wiedzieć jak zrobić do dobrze i bezpiecznie aby zabezpieczyć się przed wieloma problemami, jakie mogą nas spotkać po podpisaniu umowy i odbiorze kluczy do wynajętego mieszkania. Jak więc dobrze i „z głową” wynająć mieszkanie?

Wynajmujemy mieszkanie - jak to zrobić?

Decydujemy się na wynajem mieszkania z różnych powodów. Jedni z nas nie chcę zaciągać potężnych kredytów mieszkaniowych, które będą spłacać przez wiele lat. Inni nie posiadają takiej zdolności kredytowej i zostaje im tylko najem mieszkania. Jeszcze inne osoby cenią sobie mobilność i nie chcą wiązać się z jednym, konkretnym miejscem. Każdy musi jednak wiedzieć, jak dobrze i bezpiecznie wynająć mieszkanie, zabezpieczając się przed ewentualnymi problemami z dzierżawą lokalu mieszkalnego.

Decyzja o wynajmie mieszkania

Jeśli decyzja już podjęta w sprawie wynajmu mieszkania musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę jakiego mieszkania potrzebujemy. Z kim będziemy mieszkali, czyli jak dużego mieszkania na wynajem szukamy? Trzeba też znać swoje możliwości finansowe, ponieważ naszym obowiązkiem będzie nie tylko regulowanie czynszu najmu ale również będziemy zobligowani do ponoszenia kosztów mediów (prąd, woda, ogrzewanie, ścieki). Warto więc na samym początku przeliczyć nasze finanse aby wiedzieć, na jakie mieszkanie na wynajem nas stać. Jeśli bowiem nie będziemy w stanie regulować naszych zobowiązań związanych z wynajęciem mieszkania, szybko możemy otrzymać wypowiedzenie warunków najmu.

Wynająć mieszkanie czy pokój?

W zależności od posiadanych finansów, jeśli będziemy mieszkać sami, możemy zdecydować się na wynajęcie pokoju. Ma to swoje zalety w stosunku do wynajęcia całego mieszkania. Przede wszystkim ponosimy dużo mniejsze koszty związane z najmem. Dotyczy to również opłat za media, które z reguły są dzielone na ilość mieszkańców wynajętego mieszkania. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że będziemy mieszkali z często obcymi dla nas osobami. Będziemy więc dzielili z nimi wspólne wynajętego lokalu mieszkalnego – kuchnię, łazienkę, korytarz.

Jeśli zależy nam na komforcie prywatności warto więc zadecydować się na wynajem mieszkania – jeśli będziemy mieszkali sami, warto zainteresować się tzw. „kawalerkami” czyli mieszkaniami, które mają jeden pokój i bardzo niewielką, często łączoną z pokojem, kuchnię.

Wynajmujemy mieszkanie sami czy z innymi osobami /rodziną/ ?

Można również zdecydować się na najem większego mieszkania ze znajomymi. To dość powszechna praktyka wśród studentów czy pracowników, którzy podejmują pracę w innym mieście. Jeśli planujecie wynajęcie mieszkania w kilka osób warto zadbać, aby dla każdego był osobny pokój. Już na początku powinniście również ustalić jakiej wysokości czynsz mieszkalny będzie Wam odpowiadał i ustalić podział płatności.

Warto się też zastanowić czy wszystkie osoby, z którymi będziemy wynajmowali mieszkanie nam odpowiadają. Później może dochodzić do niepotrzebnych konfliktów między lokatorami wydzierżawionego mieszkania.

Inaczej oczywiście wygląda sytuacja, jeśli mieszkanie wynajmuje rodzina. Jeżeli nie mamy dzieci i nie potrzebujemy dużego mieszkania warto zdecydować się na wynajęcie kawalerki lub mieszkania jednopokojowego. Posiadając dziecko lub dzieci zdecydujmy się na najem takiego mieszkania, które zabezpieczy pokój lub pokoje dla nich. Natomiast jeżeli któryś z rodziców pracuje często w domu warto uwzględnić jeszcze jeden pokój na miejsce pracy dla domownika. W ten sposób będziemy mogli w łatwy sposób oddzielić miejsce wykonywania obowiązków od sfery typowo domowej.

Opłaty za wynajęte mieszkanie.

Jeszcze jedna uwaga jeśli chodzi o wysokość opłat za wynajem dla właściciela lokalu mieszkalnego. W dużych miastach często mieszkania wielopokojowe są tańsze do wynajęcia niż kawalerki. Jednak musimy się liczyć z wyższym czynszem za mieszkanie czy opłatami za wodę i ścieki.

Lokalizacja wynajmowanego mieszkania

Decydując się na wynajęcie mieszkania warto również wziąć pod uwagę lokalizację, w jakiej nasze upatrzone „m” będzie się znajdowało. Pewne jest, że najem mieszkania położonego w centrum miasta będzie zdecydowanie droższy niż tych lokali położonych w bardziej odległych od centrum dzielnicach.

Sprawdźmy więc gdzie znajduje się upatrzone mieszkanie do wynajęcia, czy w pobliżu są przystanki komunikacji miejskiej, sklepy, apteka, bankomat, szkoła czy przedszkole, kawiarnia, restauracja, plac zabaw dla dzieci, park. Jak daleko będziemy musieli dojeżdżać do pracy?

Jeśli posiadamy własny samochód a cena najmu mieszkania na obrzeżach miasta jest atrakcyjna warto się na takie zdecydować. Jeśli własnego środka transportu nie posiadamy należy wówczas uważnie przeanalizować lokalizację mieszkania do wynajęcia pod kątem bliskości ważnych dla nas sklepów czy placówek (bank, przychodnia, szkoła, przedszkole itp.) oraz przystanków środków komunikacji miejskiej.

Cena najmu mieszkania – co na nią wpływa?

Jak już wspomnieliśmy czynnikiem decydującym o wysokości ceny za najem mieszkania z pewnością jest lokalizacja. Im bliżej centrum miasta tym lokale mieszkalne będą droższe. To jednak nie wszystko.

Mieszkania w nowym budownictwie będą droższe od tych znajdujących się w starej zabudowie i są np. wyposażone w piece do ogrzewania. Tańsze będą również mieszkania nieumeblowane lub ogrzewane za pomocą piecyków gazowych. Zwróćmy również uwagę czy blok, w którym znajduje się mieszkanie jest docieplony.

Cena najmu mieszkania jest również uzależniona od lokalizacji w bloku – mieszkania na parterze i ostatnim piętrze są z reguły mniej atrakcyjne. Również tańsze będą te mieszkania do wynajęcia, które znajdują się na wyższych piętra w bloku, który nie ma windy.

Jedna ważna uwaga – jeśli cena wynajmu mieszkania wyda nam się zbyt niska, a potencjalny właściciel chciał od nas, przed wprowadzeniem się, zaliczki, kaucji czy opłaty za pierwszy miesiąc „z góry” powinniśmy być ostrożni. To może być próba oszustwa.

Wynajmujemy mieszkanie - jaki typ budownictwa?

Wynajem mieszkania w bloku 

Decydując się na wynajem mieszkania weźmy pod uwagę również blok, w którym zamieszkamy. Jeśli chodzi o nowe budownictwo możemy spodziewać się wszelkich udogodnień, takich jak winda, place zabaw przy bloku, parking dla samochodów. Często nowe bloki budowane są już w osiedlach zamkniętych, z ochroną i całą infrastrukturą. Mamy pewność, że zarówno mieszkanie, jak i części wspólne (klatka schodowa, piwnica) będą w dobrym stanie technicznym.

Wynajem mieszkania w kamienicy

Wynajęcie mieszkania w kamienicy często wiążę się z tym, że tego typu zabudowa ma już swoje lata. Warto więc dobrze przyjrzeć się stanowi technicznemu wszystkich elementów lokalu mieszkalnego (okna, drzwi, ściany) jak również wyglądowi klatki schodowej czy piwnicy.

Wynajem mieszkanie w domku jednorodzinnym

Często zdarza się, że właściciele domków jednorodzinnych wydzielają osobne mieszkania do wynajęcia. To może być odpowiednia opcja dla osób, które mają mniejszy budżet ale potrzebują większego mieszkania. Z reguły czynsz za najem takiego lokalu będzie niższy niż samodzielnych mieszkań. Zużycie mediów rozlicza właściciel domku jednorodzinnego. Minusem dzierżawy takiego mieszkania w domku jest fakt, że mieszkamy z właścicielem „za ścianą”. Często też będziemy dzielili z nimi przestrzenie wspólne.

Najem nowego mieszkania

Jeśli zdecydujemy się na wynajem nowego mieszkania musimy przygotować się na wyższy czynsz za najem. Często również takie lokale do wynajęcia nie są umeblowane. Do pozytywów należy fakt, że stan techniczny mieszkania i całego bloku będzie stał na wysokim poziomie. Nowe bloki mieszkalne często lokowane są w pobliżach centrów miast, można więc liczyć na dogodną lokalizację.

Najem mieszkania używanego

Decydując się na najem mieszkania używanego, z tzw. rynku wtórnego musimy liczyć się z tym, że nie będzie w stanie idealnym. Możemy więc spotkać brudne lub uszkodzone ściany czy drzwi, starszy typ okien (mogą być nieszczelne), zapowietrzone grzejniki. Niektórzy właściciele mieszkań używanych nie decydują się na ich odświeżenie czy większe remonty przed kolejnym wynajmem.

Zwróćmy również uwagę na stan techniczny klatki schodowej i jej wygląd oraz w jakim stanie są piwnice. Takie mieszkanie do wynajęcie będzie jednak tańsze niż dopiero świeżo oddane do użytku. Sprawdźmy również czy takie mieszkanie do wynajęcia nie jest obciążenie zadłużeniem w płatnościach wszystkich mediów. Poprzedni lokatorzy mogą zostawić mało ciekawą „niespodziankę”, o której właściciel mieszkania może nas nie poinformować.

Czy korzystać z usług pośredników przy wynajmie mieszkania?

Jeżeli nie mamy czasu szukać samodzielnie mieszkania do wynajęcia, możemy zlecić takie zadanie agencji nieruchomości. Doświadczeni agenci, rozpoznając nasze potrzeby mieszkaniowe, z reguły niemal od razu mogą nam przedstawić przynajmniej kilka propozycji lub rozpoczną dla nas poszukiwania idealnego mieszkania. Również w naszym imieniu ustalą wysokość czynszu i wszystkie warunki związane z najmem mieszkania. Musimy jednak mieć na uwadze fakt, że pośrednik nieruchomości może naliczyć nam opłatę za wyszukanie mieszkania. Na pewno wymogiem będzie podpisanie odpowiedniej umowy z pośrednikiem.

Na co zwracać uwagę oglądając mieszkanie do wynajęcia?

Jeżeli dojdziemy do momentu, że będziemy oglądali mieszkanie do wynajęcia, które nas interesuje dokładnie je obejrzyjmy. Zwróćmy uwagę na stan okien, drzwi, ścian (czy w rogach nie czai się grzyb), grzejników. Sprawdźmy czy wszystkie urządzenia (kuchenka, grzejniki, lodówka, krany, spłuczki) działają prawidłowo. Jeśli mieszkanie jest umeblowane upewnijmy się również, że ich stan techniczny jest dobry.

Umowa najmu mieszkania – na co zwracać uwagę? 

Nasze idealne mieszkanie do wynajęcia mamy już wytypowane. Ważne jest abyśmy podpisali prawidłową umowę najmu. Wzory takich dokumentów znajdziemy na wielu profesjonalnych stronach internetowych. Warto się z nimi zapoznać oraz poznać swoje prawa jako najemcy mieszkania.

Z reguły umowę najmu przedstawia nam do podpisania właściciel mieszkania. Przeczytajmy ją uważnie przed podpisaniem. Sprawdźmy czy wszystkie uzgodnienia, w tym przede wszystkim te finansowe, zostały jasno i precyzyjnie zawarte w umowie najmu mieszkania. Ustalmy stan początkowy liczników mediów na dzień wprowadzenia się, abyśmy nie musieli płacić nie za swoje zużycie.

Wiele ofert dotyczących wynajmu mieszkania znajdziesz tu:

https://wynajmij24.pl/dzialy/nieruchomosci/2714/1

Jeżeli posiadasz mieszkania do wynajęcia, możesz teraz całkowicie bezpłatnie dodać swoje ogłoszenie w portalu www.wynajmij24.pl

Dodaj swoją ofertę wynajmu ZA DARMO już teraz:

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja​​​​​​​

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się