Wynajmujemy mieszkanie – o co warto zapytać właściciela przed podpisaniem umowy najmu?

22 lipca 2022, 12:18
Wynajmujemy mieszkanie – o co warto zapytać właściciela przed podpisaniem umowy najmu? fot. 

Jeżeli decydujemy się na wynajem mieszkania – w pierwszej kolejności oczywiście poszukujemy odpowiadającego nam lokalu wśród dostępnych ogłoszeń o wynajmie mieszkań. Można takich ogłoszeń o wynajmie mieszkania szukać w portalu wynajmij24.pl. To jednak dopiero początek naszej drogi do wynajętego, „własnego M”.

Kiedy już zdecydowaliśmy się na wynajem mieszkania i znaleźliśmy interesujący nas lokal, koniecznie telefonicznie skontaktujcie się w właścicielem mieszkania do wynajęcia. Umówicie się na spotkanie w tym właśnie mieszkaniu – i nigdzie indziej. Będziecie mogli zweryfikować stan faktyczny mieszkania z tym, który oglądaliście na zdjęcia w ogłoszeniu o wynajmie mieszkania.

Czy właściciel jest właścicielem mieszkania do wynajęcia?

Pierwsze o co należy zapytać, to czy osoba, która zamieściła ogłoszenie o wynajmie jest faktycznie właścicielem tego mieszkania. Jeśli nie, to czy posiada przynajmniej podpisane pełnomocnictwo od właściciela na zawarcie umowy najmu mieszkania w jego imieniu. Jeśli takiego dokumentu nie ma to uwaga – może to być próba oszustwa.

O kiedy mieszkanie do wynajęcia będzie wolne do zamieszkania?

To również ważna kwestia. Ponieważ jeśli w mieszkaniu do wynajęcia przebywają jeszcze lokatorzy lub trwa tam akurat remont, dobrze będzie ustalić datę możliwego wprowadzenia się do mieszkania do wynajęcia. Warto również wpłacić zaliczkę i podpisać umowę najmu z ustalonym terminem na wprowadzenie się i odbiór kluczy, aby niejako „zaklepać sobie mieszkanie” tak, by już nikt nas nie ubiegł w tym czasie.

Na jaki czas można wynająć mieszkanie, które nas interesuje?

To kolejna ważna kwestia. Jeśli potrzebujemy mieszkania na kilka czy nawet kilkanaście lat, pytajmy od razu na jaki okres właściciel mieszkanie chce je wynająć. Może się bowiem okazać, że to wynajem na pół roku lub maksymalnie rok. Jeśli zależy nam na dłuższym okresie wynajmu mieszkania, zadbajmy, aby taki zapis znalazł się również w umowie najmu mieszkania. Często stosuje się zapis o wynajmie mieszkania na czas nieokreślony. Wówczas obie strony będzie obligował jedynie termin złożenia wypowiedzenia najmu mieszkania.

Przeczytaj również:

Na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania?

Rodzaj umowy najmu mieszkania do wynajęcia

Zadbajmy również o to, aby umowa najmu mieszkania została sporządzona na piśmie. Co prawda umowę taką można zawrzeć nawet ustnie, ale pamiętajmy, że jedynie umowa najmu mieszkania sporządzona w formie pisemnej zapewnia nam prawną ochronę lokatorską.

Umowa wynajmu może być umową zwykłą, cywilno-prawną lub umową najmu okazjonalnego. Ta druga forma różni się od pierwszej tylko tym, że nie chroni nas wówczas ustawa o ochronie praw lokatorów i musimy dostarczyć właścicielowi mieszkania akt notarialny poddania się egzekucji z wynajmowanego mieszkania oraz musimy wskazać pod jaki adres ewentualnie będziemy mogli się wyprowadzić.

Opłaty za wynajem mieszkania

Koniecznie również ustalcie, ile będzie wynosił miesięczny czynsz za wynajem mieszkania, jakie są dodatkowe opłaty (czynsz do zarządcy, energia elektryczna, woda, śmieci itp.). Jaka jest wysokość kaucji za wynajem mieszkania i kiedy oraz pod jakimi warunkami nastąpi jej zwrot.

Ustalcie, że wpłat będziecie dokonywali na konto bankowe właściciela wynajmowanego mieszkania. Jeśli zaś właściciel woli rozliczenie gotówkowe – zadbajmy, aby przy każdej wpłacie kwot sporządzać odpowiednie pokwitowanie na piśmie wpłaconych pieniędzy. Zabezpieczy to Was przed ewentualnymi problemami z rozliczeniem finansowym

Wynajmujemy mieszkanie – kwestie techniczne

Jeszcze przed wynajęciem mieszkania ustalmy z właścicielem takie kwestie jak ewentualne naprawy w mieszkaniu – kto i za co odpowiada. Jeśli mamy swoje zwierzęta dopytajmy, czy właściciel nie ma nic przeciwko ich trzymaniu w wynajętym mieszkaniu. Sprawdźmy też czy mamy dostęp do piwnicy lub miejsca parkingowego.

Na koniec już ustalmy, ile kompletów kluczy właściciel nam przekazuje. Czy zachowuje dla siebie jeden komplet i czy ma zamiar przeprowadzać tak zwane wizyty kontrolne. Pamiętajmy, że jeśli już podpiszemy umowę najmu mieszkania, staje się ono niejako w naszym posiadaniu. Co oznacza, że właściciel mieszkanie może do niego wejść, ale tylko za naszą zgodą – nigdy nie na siłę czy pod naszą nieobecność w mieszkaniu. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy w mieszkaniu nastąpi jakaś awaria wymagająca obecności właściciela wynajmowanego mieszkania.

Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się