Wynajmujemy pokój w mieszkaniu. Na co zwrócić uwagę?

3 września 2021, 11:55
Wynajmujemy pokój w mieszkaniu. Na co zwrócić uwagę? fot. pixabay.com

Nie każdego stać na wynajem choćby najmniejszego mieszkania – kawalerki. Dlatego ciągle dużym zainteresowaniem cieszą się ogłoszenia o wynajmie pokojów w mieszkaniach i domkach jednorodzinnych. Na co zwrócić uwagę przy wynajmie pokoju?

Wynajmujemy pokój w mieszkaniu. Na co zwrócić uwagę?

Pokoje do wynajęcia nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie tylko wśród uczniów i studentów, ale również wśród samotnych osób, których nie stać na wynajęcie niewielkiego mieszkania – kawalerki.

Wynajmując pokój w mieszkaniu musimy zdawać sobie sprawę, że będziemy mieszkali w jednym mieszkaniu z innymi osobami. Dlatego przede wszystkim decydując się na wynajem pokoju, sprawdźmy kogo będziemy mieli za sąsiadów. Czy są to osoby spokojne, pracujące, czy może jednak tacy lokatorzy, którzy nie zagwarantują nam ciszy i spokoju. Warto już na wstępnym etapie wyboru pokoju porozmawiać z właścicielem mieszkania o współlokatorach. Unikniemy wówczas nieporozumień i być może szybszej, niż zakładaliśmy, wyprowadzki z mieszkania.

Pokój przejściowy – tego nie wynajmujmy

Oglądając mieszkanie, w którym będziemy chcieli wynająć pokój, sprawdźmy czy nasz pokój nie jest przejściowy. Takie rozkłady mieszkań jeszcze się zdarzają w starszym budownictwie. Przejściowy pokój spowoduje, że przez naszą przestrzeń będą przechodziły inne osoby. Nie zagwarantuje nam to spokoju i prywatności, nawet wieczorem a często i nocą. Tego typu pokoje z reguły są najtańszą opcją wynajmu, jednak naprawdę zastanówmy się czy oszczędności na wynajmie są warte naszego spokoju i prywatności?

Dostęp do kuchni i łazienki w wynajmowanym mieszkaniu

Decydując się na najem pokoju w mieszkaniu czy domku jednorodzinnym upewnijmy się czy mamy swobodny dostęp do kuchni i łazienki. Czy możemy używać lodówki i pralki. Ze współlokatorami ustalmy konkretne godziny użytkowania wspólnych pomieszczeń, to ważne, zwłaszcza jeśli kuchnia jest niewielka, a osoby tu mieszkające pracują i rano zajmują łazienkę – lepiej takie kwestie omówić od razu, na początku wynajmu pokoju.

Zamek w drzwiach wynajmowanego pokoju

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wynajem pokoju we wspólnym mieszkaniu czy domku jednorodzinnym, ustalmy z właścicielem czy możemy zamontować w drzwiach naszego pokoju zamek. Jeśli już taki jest, poprośmy o komplet kluczy i zapytajmy, czy możemy zmienić na swój – ważne – starego zamka nie wyrzucamy. Po zakończeniu najmu zdajemy również wymontowany zamek właścicielowi. Jeśli właściciel mieszkania nie zgadza się na zamontowanie takiego zabezpieczenia w drzwiach wynajmowanego pokoju – lepiej zrezygnujmy z najmu. Brak możliwości zabezpieczenia naszych rzeczy, gdy nie ma nas w mieszkaniu, może powodować niepotrzebne nerwy – zwłaszcza jeśli coś nam zginie w czasie naszej nieobecności.

Opłaty za wynajem pokoju

Ustalmy również z właściciel mieszkania, jakiej wysokości opłaty będziemy ponosili. Czy oprócz czynszu za najem pokoju będziemy także obciążani kosztem energii elektrycznej, wody, śmieci- czy te media znajdą się już w cenie najmu. Jeśli korzystamy z internetu, zapytajmy czy w mieszkaniu jest sieć bezprzewodowa wi-fi. Jeśli tak, to czy możemy korzystać bezpłatnie czy też będziemy ponosili jakieś koszty jej użytkowania.

Opłaty najlepiej wpłacać na konto bankowe właściciela mieszkania. Jeśli zaś chce otrzymywać gotówkę, zadbajmy – w naszym interesie – aby każda wpłata była kwitowana przez właściciela.

Umowa najmu wynajmowanego pokoju

Koniecznie, jeszcze przed wynajmem pokoju – podpiszmy umowę najmu. Powinna być sporządzona na piśmie, a wiele jej wzorów znajdziecie bez trudu w internecie. W żadnym wypadku nie gódźmy się na wynajem pokoju bez pisemnej umowy, w której zawrzeć musimy nie tylko kwestie finansowe, ale też szczegóły korzystania z mieszkania, części wspólnych i naszego pokoju.

Jeśli właściciel nie chce podpisać umowy najmu na piśmie, lepiej zrezygnować z najmu takiego pokoju.

Masz pokoje do wynajęcia? Teraz bezpłatnie dodasz nieograniczoną ilość swoich ogłoszeń w portalu wynajmij24.pl.

Dzięki platformie wynajmij24.pl możesz zamieścić ofertę wynajmu praktycznie wszystkiego, co…do wynajęcia się tylko nadaje. Nigdy nie wiesz czego akurat szukają inne osoby. Sprawdź to na wynajmij24.pl!

Swoją ofertę wynajmu możesz szybko i prosto dodać tu:

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się