Ceny mieszkań na wynajem znów rosną

2 marca 2023, 12:50
Ceny mieszkań na wynajem znów rosną fot. pixabay.com

Rosną ceny wynajmu mieszkań w Polsce. Te wzrosty najbardziej widać w dużych miastach, jak Warszawa czy Kraków. Jednak ten wzrost jest już widoczny w całym kraju. To oznacza dobry okres dla inwestorów, którzy przeznaczają mieszkania na wynajem.

Mieszkania do wynajęcia są coraz droższe. Czynsz średnio w styczniu był o 1,3 proc. wyższy niż w grudniu i aż o 25 proc. wyższy niż przed rokiem – podają w raporcie analitycy Expandera i Rentier.io.

Stopniowo rośnie liczba ogłoszeń o wynajmie. Jest ich jest już mniej więcej tyle samo co przed rokiem, czyli przed początkiem wojny w Ukrainie. Poza tym złagodzenie regulacji KNF i program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” zapewne umożliwią części młodych osób przeniesienie się z wynajmowanego mieszkania do własnego.

W styczniu 2023 r. na portalach internetowych przybyło ofert wynajmu mieszkań. Dzięki temu liczba unikalnych, aktywnych ogłoszeń w badanych 16 miastach wróciła do przedwojennego poziomu 29 tys. ofert. Warto przy tym wspomnieć, że ogromny napływ imigrantów z Ukrainy wiosną ubiegłego roku sprawił, że liczba ogłoszeń o wynajmie spadła o ponad 40 proc.

Efekt? Stawki wystrzeliły o 14 proc. w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Później nadal powoli rosły – niewielkie spadki pojawiły się tylko w październiku i grudniu. Choć liczba ogłoszeń wróciła do normy, to koszty najmu już nie.

W styczniu ceny wynajmu mieszkań w analizowanych miastach nadal rosły. Wzrost w porównaniu z grudniem 2022 r. pojawił się w 9 z 16 badanych miast, a średnia zmiana stawek wyniosła 1,3 proc.

Były oczywiście miasta, w których zmiany okazały się bardziej spektakularne. Dla przykładu: w Lublinie przeciętna cena najmu była o 6,7 proc. niższa niż grudniowa. Z drugiej strony w Białymstoku nastąpił wzrost o 7,8 proc. W tym mieście sytuacja kompletnie się więc zmieniła. Od lipca 2022 r. stawki z miesiąca na miesiąc spadały. Z kolei w styczniu ustanowiony został nowy rekord na poziomie 43,56 zł za m2.

W porównaniu do stycznia 2022 r. ceny najmu wzrosły we wszystkich analizowanych miastach bez wyjątku. Przeciętny wzrost wynosi 25 proc. Najbardziej zdrożał najem w Krakowie (35 proc.). Najmniejszy wzrost odnotowano w Szczecinie i Częstochowie (po 13 proc.).

- Trudno natomiast przewidzieć co dalej będzie działo się z poziomem stawek najmu. Może je ograniczać spadek popytu, wynikający z kilku czynników. Z mieszkania wynajmowanego do własnego będzie można przenieść się łatwiej dzięki m.in. programowi rządowemu – podają analitycy.

Po pierwsze jednak kredyty hipoteczne stają się łatwiej dostępne – KNF złagodziła regulację dotyczącą wyliczania zdolności kredytowej. Te zmiany wprowadził już Alior Bank, Millennium i Santander, a od 1 marca dołączy do nich ING Bank Śląski. Pozostałe banki zapewne również skorzystają z okazji, aby poprawić dostępność swoich kredytów.

Kolejnym elementem, który może obniżyć popyt na najem mieszkań jest program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Dzięki niemu osoby kupujące pierwsze w życiu mieszkanie będą mogły łatwo uzyskać kredyt – nawet jeśli nie posiadają wkładu własnego. Dodatkowo rata takiego kredytu przez 10 lat będzie na bardzo niskim poziomie.

W drugiej połowie roku mogą pojawić się więc spadki stawek za wynajem.

Dynamiczne wzrosty stawek wynajmu mieszkań w połączeniu ze stagnacją cen mieszkań powodują, że opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem jest coraz wyższa. Przed rokiem przeciętnie było to 4,5 proc. netto.

W styczniu tego roku już 5,61 proc. netto, czyli odpowiednik lokaty z oprocentowaniem 6,93 proc. To jednak przy założeniu, że mieszkanie jest wynajmowane przez pełne 12 miesięcy w roku oraz przy zakupie bez udziału kredytu.

Wyliczenie uwzględnia wszystkie dodatkowe koszty takie jak prowizja pośrednika (3 proc.), PCC (2 proc.) przy założeniu, że kupujemy z rynku wtórnego, taksa notarialna i wypisy, odświeżenie po zakupie, meble, cykliczne nakłady na odświeżenie i drobne naprawy, ubezpieczenie nieruchomości oraz podatek ryczałtowy (8,5 proc.).

Źródło: 300gospodarka.pl
 

Wynajmujesz mieszkania? Zamieść swoje ogłoszenia wynajmu w portalu wynajmij24.pl

Jeżeli posiadasz mieszkania na wynajem, może sporo zaoszczędzić na ogłoszeniach o wynajmie mieszkania, jeśli zamieścisz je w portalu wynajmij24.pl. W portalu wynajmij24.pl wszystkie ogłoszenia wynajmu zamieścisz za darmo, bez żadnych opłat.

Dlaczego warto zamieścić swoje darmowe ogłoszenie w wynajmij24.pl?

Bezpłatne ogłoszenia wynajmu. Wszystkie ogłoszenia wynajmu w internetowym portalu wynajmij24.pl są bezpłatne. To oznacza, że nic nie zapłacicie za ich zamieszczenie. To ogłoszenia w internecie darmowe, bezpłatne.

Nieograniczona ilość bezpłatnych ogłoszeń w internecie. W portalu wynajmij24.pl całkowicie za darmo, bezpłatnie zamieścić swoje ogłoszenia o wynajmie bez względu na ich ilość. Ile macie rzeczy do wynajęcia, tyle możecie zamieścić ogłoszeń w portalu wynajmij24.pl, całkowicie za darmo.

Brak określonego czasu prezentacji darmowych ogłoszeń wynajmu w internecie. W portalu wynajmij24.pl nie ma określonego czasu ekspozycji bezpłatnych, darmowych ogłoszeń w internecie. To oznacza, że to właśnie Wy zdecydujecie, kiedy chcecie usunąć swoje ogłoszenia z portalu wynajmij24.pl. Zrobicie to przez wygodny, przejrzysty panel klienta.

Ogólnopolski zasięg portalu internetowego wynajmij24.pl. Portal wynajmij24.pl umożliwia, poprzez zamieszczenie bezpłatnych ogłoszeń w internecie, dotarcie z ofertą do zainteresowanych, potencjalnych klientów w całej Polsce. Nie ma tu ograniczeń do jednego regionu czy miasta.

Wygodna obsługa własnych ogłoszeń w internecie. Portal wynajmij24.pl umożliwia zarejestrowanie własnego, bezpłatnego konta klienta. Dzięki temu użytkownicy portalu wynajmij24.pl mogą wygodnie i łatwo zarządzać swoimi ogłoszeniami w internecie. Możliwe jest ich edytowanie, odpowiadania na wiadomości potencjalnym klientom, dodawania czy usuwanie zdjęć w ogłoszeniach, ustawianie wolnego i zajętego terminu wynajmu danej rzeczy czy usług. Cały czas macie możliwość swobodnego zarządzania swoimi ogłoszeniami w internecie, dodawanie nowych czy usuwanie tych już nieaktualnych.


 Jak założyć swoje bezpłatne konto w portalu wynajmij24.pl? O tym przeczytacie tu: Jak zarejestrować się i zamieścić oferty w wynajmij24.pl

 

Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu w internecie


W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Przeczytaj, jak dodać bezpłatnie ogłoszenia w wynajmij24.pl

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.


Zrobisz to szybko tu: Załóż swoje bezpłatne konto w wynajmij24.pl

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się