Coraz więcej Polaków wynajmuje samochód, rezygnując z własnego

18 maja 2023, 10:28

Co piąty zmotoryzowany Polak wynajmował samochód do celów prywatnych, najczęściej na zagraniczny urlop lub przy przeprowadzce - wynika z badania „Czas wynajmu aut”. Natomiast 23 procent pytanych wynajmuje auto, by załatwić codzienne sprawy, np. zakupy czy wizytę u lekarza.

Jak wynika z badania, wśród respondentów, którym zdarzyło się wynajmować auto, znalazło się najwięcej kierowców z dochodami od 7000 zł w górę (39 proc.).

W badaniu Santander Consumer Multirent „Czas wynajmu aut” wskazano, że 22 proc. zmotoryzowanych Polaków wynajmowało samochód do celów prywatnych. W tej grupie znalazło się najwięcej 30-39 i 40-49 latków (kolejno 30 i 27 proc.) oraz osób z wykształceniem wyższym (33 proc.).

Jak zaznaczył Paweł Dymowski z Santander Consumer Multirent, polscy kierowcy najczęściej korzystali z tradycyjnej wypożyczalni samochodów Rent a Car (72 proc. wskazań).

- Taka forma wynajmu jest najbardziej popularna wśród badanych po 50. i 60. roku życia (kolejno 83 i 77 proc. wynajmujących auto) – wyjaśnił komentując dla PAP wyniki badania.

Dodał, że na drugim miejscu znalazł się system car-sharing (18 proc.), który najczęściej wybierali kierowcy w wieku 18-29 lat (35 proc.), a na trzecim firma leasingowa oferująca wynajem długoterminowy (14 proc.).

- Wybierały ją głównie osoby po 60. i 50. roku życia (kolejno 26 i 20 proc.). Tylko 3 proc. ankietowanych wynajmujących samochód wskazało platformę oferującą auta na abonament - dodał ekspert.

Według badania polscy kierowcy najczęściej decydowali się na wynajem auta, by wyjechać na zagraniczny urlop (37 proc. w grupie wynajmujących auto) i/lub przy przeprowadzce (32 proc.).

Z pierwszej opcji najczęściej korzystały osoby zarabiające od 7000 zł w górę (56 proc.) i mieszkańcy metropolii (49 proc.). Natomiast z drugiej ankietowani mieszkający na wsi (40 proc.) i z dochodem między 2000 a 2999 zł (82 proc.). Z kolei co czwarty kierowca (27 proc.) wynajmujący auto sięgał po tę usługę przy okazji wyjazdu urlopowego w kraju, z czego najczęściej 18-29 latkowie (50 proc.) i zarabiający od 4000 zł w górę.

Natomiast 23 proc. wynajmujących auto korzystało z tej możliwości do załatwiania codziennych spraw np. przy okazji zakupów czy wizyty u lekarza. W tej grupie dominują kobiety (28 proc. w porównaniu do 19 proc. mężczyzn) oraz mieszkańcy średnich miast do 250 tys. osób (40 proc.).

Z kolei na wizytę prywatną lub zawodową w obcym mieście wskazało 22 proc. respondentów. Najczęściej w takiej sytuacji z auta na wynajem korzystali 18-29 latkowie (50 proc.) oraz mężczyźni (29 proc. wobec 14 proc. kobiet).
 

Przeczytaj również: Jak wynająć samochód i nie przepłacać?


Dymowski zwrócił uwagę, że 16 proc. kierowców, którzy wynajmowali samochód, korzysta z takiej możliwości na co dzień, traktując ją jako alternatywę dla własnego pojazdu lub poruszania się taksówkami czy komunikacją miejską. Wskazał, że najczęściej to mężczyźni (21 proc.) w porównaniu do 11 proc. kobiet; mieszkańcy średnich miast (28 proc.) oraz zarabiający od 5000 do 6999 zł (29 proc.).

Badanie przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Santander Consumer Multirent metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) 30 marca – 3 kwietnia br. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 1000 Polaków posiadających prawo jazdy.
 

Przeczytaj również: Samochód lepiej kupić czy wynajmować?


Zobacz jakie samochody można wynająć dzięki wynajmij 24.pl

Samochody do wynajęcia z wynajmij24.pl

Wynajmując samochody jesteś niezwykle elastyczny. Jeśli potrzebujesz coś załatwić w mieście, może wynająć małe auto miejskie. Jeżeli chcesz zrobić na kimś wrażenie, wynajmiesz samochód luksusowy. Natomiast jeśli potrzebujesz coś przewieźć lub jedziesz na urlop z większą grupą przyjaciół czy z rodziną, możesz wynająć busa, busa osobowego czy nawet wynajmiesz kampera.


Przeczytaj również: Wynajmujemy samochód - na co zwrócić uwagę?


Jeśli prowadzicie firmę zajmująca się wynajmem samochodów luksusowych możecie teraz dodać całkowicie bezpłatnie swoje ogłoszenia w portalu wynajmujących www.wynajmij24.pl – darmowe ogłoszenia bez żadnych ograniczeń z możliwością ich stałej edycji.

Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia za darmo ogłoszeń dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie i nic nie kosztuje.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje ogłoszenia za darmo.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się