Dlaczego wynajmują mieszkania? Bo kupno na własność jest za drogie

3 sierpnia 2021, 10:04
Dlaczego wynajmują mieszkania? Bo kupno na własność jest za drogie fot. pixabay.com

Wynajmowane mieszkanie to możliwość większej mobilności, brak obciążenia kredytowego, szybsza możliwość zmian w momencie sytuacji kryzysowych – zawsze można wynająć tańsze mieszkanie. Jednak jak przyznają sami wynajmujący mieszkania, robią to, ponieważ najzwyczajniej nie stać ich na zakup własnego lub nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej.

W Polsce 84,2 proc. osób zamieszkuje lokale własnościowe, tak przynajmniej wynika z danych Eurostatu za 2019 rok. Nie od dziś wiadomo, że Polacy wolą mieszkać na swoim, niż wynajmować mieszkanie. Okazuje się, że głównym powodem, dla którego Polacy decydują się na najem, jest po prostu brak pieniędzy na zakup nieruchomości.

Wynajmują mieszkania, ponieważ ich nie stać na kupno

Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez CBRE powinny otworzyć oczy niektórym inwestorom, którzy liczą na wieczny zysk z wynajmowania nieruchomości. Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń. 61 proc. najemców przyznaje, że głównym powodem, dla którego wynajmują, jest fakt, że nie stać ich na kupno. Oznacza to, że gdy tylko nadarzy się okazja część najemców szybko ucieknie na własność.

Pozostałe odpowiedzi pozostają w ogromnej dysproporcji, ponieważ na drugim miejscu znajduje się odpowiedź "nie chcę brać kredytu", którą wybrało zaledwie dziewięć procent badanych. Pozostałe odpowiedzi gromadzą ledwie po parę procent. Wśród nich można wymienić jeszcze wygodę i brak zobowiązań (7 proc.), elastyczność (6 proc.), bliskość uczelni (5 proc.).

Badacze postanowili dopytać grupę, która zadeklarowała się, że ich na kredyt nie stać, co wpływa na ich odpowiedź. Tutaj również ankietowani podkreślają brak środków na zakup mieszkania (53 proc.), na drugim miejscu jest obawa przed bardzo poważnym zobowiązaniem (24 proc.). Jedynie 12 proc. pytanych odpowiada, że koszt raty byłby wyższy niż obecna kwota najmu.

Z badań można wyciągnąć wniosek, że Polacy, kiedy mogą, unikają najmu, jeżeli mogą sobie na to pozwolić. Ewentualnie traktują najem jako jedynie czasowe rozwiązanie. To nie jest dobra prognoza dla programów rządowych opartych na wynajmie lokali oraz dla inwestorów liczących na wieczne zyski z wynajmu mieszkań. 

Zakup nieruchomości jednak coraz trudniejszy

Niestety dla obecnych najemców, a na szczęście dla wynajmujących sytuacja osób pragnących kupić swoje pierwsze mieszkanie jest coraz trudniejsza. Nieruchomości nie zaczynają tanieć, a w niektórych miastach wręcz drożeją. Polityka banków jest zaostrzana, przez co o kredyt mieszkaniowy jest coraz trudniej.

Osoby, które przed epidemią koronawirusa nie mogły liczyć na kredyt, teraz są w jeszcze gorszej sytuacji. Drzwi deweloperów są natomiast szeroko otwarte dla klientów inwestycyjnych, którzy planują kupować mieszkania pod wynajem.

Świadczą o tym całkiem udane dane sprzedażowe poszczególnych deweloperów opublikowane w ostatnim czasie. Deweloper ATAL sprzedał w III kwartale o 16 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej. Dom Development w tym samym okresie sprzedał o 6,2 proc. więcej niż rok wcześniej, a Develia 15,5 proc. więcej.

Źródło: Raport CBRE "Najem mieszkań w czasie pandemii i postawy wobec zakupu mieszkania - raport z badania rynku"

Jeśli posiadasz mieszkania lub pokoje do wynajęcia i chcesz znaleźć nowych lokatorów, dodaj swoje oferty do ogólnopolskiego portalu wynajmujących wynajmij24.pl. Dzięki temu, całkowicie za darmo, dotrzesz ze swoimi ofertami do zainteresowanych klientów w całej Polsce.

Swoje oferty możesz dodać tu: https://wynajmij24.pl/login/rejestracja     

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się