Kto i kiedy ponosi odpowiedzialność za szkodę w wynajętym samochodzie?

6 listopada 2023, 11:09
Kto i kiedy ponosi odpowiedzialność za szkodę w wynajętym samochodzie? fot. Pixabay.com

Szkoda w wynajętym samochodzie to sytuacja, która może przytrafić się każdemu, kto korzysta z usług wypożyczalni. Niezależnie od tego, czy jesteś winny kolizji, czy nie, musisz wiedzieć, jak postępować w takim przypadku i jakie masz prawa i obowiązki. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat szkody w wynajętym samochodzie i podpowiadamy, jak uniknąć niepotrzebnych problemów.

Co to jest szkoda w wynajętym samochodzie?

Szkoda w wynajętym samochodzie to uszkodzenie pojazdu, które nastąpiło podczas okresu wynajmu. Może to być zarówno szkoda całkowita, czyli zniszczenie lub zaginięcie samochodu, jak i szkoda częściowa, czyli uszkodzenie poszczególnych elementów karoserii, wnętrza lub mechaniki.

Szkoda może być spowodowana przez:

 • kolizję drogową z innym pojazdem lub przeszkodą,
 • kradzież lub próbę kradzieży samochodu,
 • włamanie do samochodu lub uszkodzenie szyb,
 • działanie sił natury, takich jak grad, burza, powódź,
 • podpalenie lub uszkodzenie przez wandali.

Szkoda może dotyczyć zarówno samochodu, jak i jego wyposażenia, np. nawigacji, radia czy fotelika dziecięcego.

Jakie są konsekwencje szkody w wynajętym samochodzie?

Konsekwencje szkody w wynajętym samochodzie zależą od tego, czy auto posiada ubezpieczenie autocasco (AC) i jakie są jego warunki. Ubezpieczenie AC chroni najemcę przed poniesieniem kosztów naprawy lub odkupu samochodu w przypadku szkody całkowitej. Jeśli nie ma ubezpieczenia AC lub jeśli szkoda nie jest objęta jego zakresem, musisz pokryć te koszty z własnej kieszeni.

Ponadto, niezależnie od tego, czy jest ubezpieczenie AC czy nie, musisz zapłacić kaucję zwrotną (zwrot depozytu) w wysokości ustalonej w umowie najmu. Kaucja zwrotna jest zabezpieczeniem dla wypożyczalni na wypadek szkody w wynajętym samochodzie.

Jeśli szkoda nie przekracza wartości kaucji zwrotnej, otrzymasz ją z powrotem po naprawie samochodu. Jeśli szkoda jest wyższa niż kaucja zwrotna, musisz dopłacić różnicę do pełnej kwoty szkody.

Jeśli szkoda została spowodowana przez winę osoby trzeciej, np. innego kierowcy lub wandala, to odpowiedzialność finansową ponosi ta osoba lub jej ubezpieczyciel. W takim przypadku wynajmujący musi zgłosić szkodę na policji i uzyskać protokół zdarzenia oraz dane sprawcy.

Jeśli szkoda została spowodowana przez działanie sił natury lub losowe zdarzenie, np. grad, powódź czy pożar, to odpowiedzialność finansową ponosi ubezpieczyciel wypożyczalni, jeśli taka opcja była uwzględniona w umowie. W przeciwnym razie odpowiedzialność ponosi wynajmujący.
 

Jak postępować w przypadku szkody w wynajętym samochodzie?

Jeśli doszło do szkody w wynajętym samochodzie, powinieneś:

 • zatrzymać się i sprawdzić stan zdrowia swoje i ewentualnych pasażerów,
 • wezwać policję i pogotowie ratunkowe, jeśli jest taka potrzeba,
 • wymienić się danymi z innymi uczestnikami zdarzenia i sporządzić oświadczenie o kolizji,
 • skontaktować się z wypożyczalnią i poinformować o zaistniałej sytuacji,
 • wykonać zdjęcia uszkodzonego samochodu i miejsca zdarzenia,
 • zachować wszelkie dokumenty dotyczące szkody, takie jak protokół policyjny, oświadczenie o kolizji, faktury za naprawę,
 • zgłosić szkodę do ubezpieczyciela AC, jeśli posiadasz takie ubezpieczenie.
   

Jak uniknąć problemów związanych ze szkodą w wynajętym samochodzie?

Aby zmniejszyć ryzyko poniesienia kosztów szkody w wynajętym samochodzie, warto podjąć kilka kroków.

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z jej warunkami i sprawdzić, jakie są zasady ubezpieczenia pojazdu oraz jakie są limity odpowiedzialności i wysokość kaucji.

Przed odbiorem samochodu należy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny i wizualny oraz zgłosić wszelkie usterki lub uszkodzenia. Warto też zrobić zdjęcia pojazdu z różnych stron i zapisać liczbę kilometrów na liczniku.

Podczas jazdy należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachować ostrożność. Warto też unikać parkowania w niebezpiecznych miejscach i zawsze zamykać samochód na klucz.

W razie zaistnienia szkody należy niezwłocznie powiadomić wypożyczalnię i postępować zgodnie z jej instrukcjami. Należy też zgłosić szkodę na policji i uzyskać protokół zdarzenia oraz dane sprawcy lub świadków, jeśli tacy byli.
 

Przeczytaj również:  Jakie są zalety wynajmu długoterminowego samochodu?


Szkoda w wynajętym samochodzie to sytuacja, która może być stresująca i kosztowna dla najemcy. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować w takim przypadku i jakie są nasze prawa i obowiązki. Pamiętaj, że możesz zabezpieczyć się przed poniesieniem wysokich kosztów szkody, wykupując ubezpieczenie AC. Jeśli jednak dojdzie do szkody, nie panikuj i postępuj zgodnie z zasadami opisanymi w tym artykule. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych problemów i szybko rozwiążesz sprawę.
 

Jeśli prowadzicie firmę zajmująca się wynajmem samochodów możecie teraz dodać całkowicie bezpłatnie swoje ogłoszenia w portalu wynajmujących www.wynajmij24.pl – darmowe ogłoszenia bez żadnych ograniczeń z możliwością ich stałej edycji.
 

Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia za darmo ogłoszeń dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie i nic nie kosztuje.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje ogłoszenia za darmo.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja
 

Jak działa portal wynajmu wynajmij24?

Rejestrujesz swoje konto w bardzo prosty sposób – podajesz swój adres e-mail oraz określasz hasło, i już masz zarejestrowane konto w serwisie wynajmij24.eu. Teraz masz do wyboru – albo wystawić ogłoszenie o wynajmie lub poszukiwać interesującej Ciebie opcji do wynajęcia. W ten sposób dotrzesz ze swoją ofertę do wszystkich użytkowników portalu oraz internautów w całej Polsce.

Szukając czegokolwiek do wynajęcia, masz wybór opcji w pogrupowanych kategoriach. Możesz wynająć daną rzecz poprzez opcję „wynajmij teraz” (określasz na ile dni chcesz wynająć), od razu ustalisz cenę najmu, a przy okazji poznasz lokalizację danej rzeczy na mapie oraz przeczytasz opinie innych o przedmiocie najmu. Sam również, po okresie najmu, możesz wystawić wynajmującemu swoją opinię.
 

Dodawanie darmowych ogłoszeń wynajmu w wynajmij24.pl

Jeśli chcesz coś wynająć – mieszkanie, lokal handlowy, biurowy, samochód, domek turystyczny czy nawet samochód zrobisz to bardzo prosto w kilku krokach. Po rejestracji konta dodajesz opis swojej oferty, wprowadzasz potrzebne parametry i zdjęcia, ustalasz cenę najmu i aktywujesz ofertę. I już – Twoje ogłoszenie jest dostępne dla poszukujących najmu w całej Polsce.

Dodawanie ofert jest całkowicie darmowe. Co więcej, swoją ofertę możesz również ciągle edytować – zmieniać opis, cenę czy dodawać kolejne zdjęcia.
 

Bezpieczeństwo wynajmu z wynajmij24.pl

Portal wynajmij24.pl oferuje również bezpieczeństwo zawieranych transakcji wynajmu różnych rzeczy. Pod każdą ofertę można bowiem dodać komentarz. Albo wystawić pozytywną opinię wynajmującemu lub przestrzec innych przed nieuczciwymi praktykami danego wynajmującego. Z portalem wynajmij24.pl nie wynajmujesz „kota w worku”.


Co można wynajmować przez wynajmij24.pl?

Dzięki platformie wynajmij24.pl możesz zamieścić ogłoszenie wynajmu praktycznie wszystkiego, co…do wynajęcia się tylko nadaje. Nigdy nie wiesz czego akurat szukają inne osoby. Sprawdź to na wynajmij24.pl!

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się