Najem społeczny mieszkań szansą dla osób, których nie stać na zakup mieszkania

7 stycznia 2022, 9:27

Mniej więcej 60 proc. polskich gospodarstw domowych nie stać na zakup mieszkania ani na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na warunkach rynkowych - informuje Magdalena Ruszkowska-Cieślak, prezeska zarządu Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Najem społeczny mieszkań szansą dla osób, których nie stać na zakup mieszkania

Problemem jest to, że jak wynika z analiz Deloitte’a, wskaźnik dotyczący istniejących mieszkań na 1000 mieszkańców wynosi 393, podczas gdy średnia europejska to 463. Drugą kwestią, która wpływa na dostępność lokali na rynku, są ich rosnące ceny. Według szacunków ekspertów HRE Investments wzrosły o co najmniej 10 proc. w ujęciu rocznym, a według aktualnych prognoz, "średnia rata w 2022 roku może być jeszcze o 5-10 proc. wyższa niż dziś".

Alternatywą dla drogiego rynku komercyjnego byłby najem społeczny

- Mniej więcej 60 proc. polskich gospodarstw domowych nie stać na zakup mieszkania ani na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na warunkach rynkowych - powiedziała w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Magdalena Ruszkowska-Cieślak, prezeska zarządu Fundacji Habitat for Humanity Poland. Dodała, że "alternatywą dla drogiego rynku komercyjnego, czy to mieszkań na własność, czy na wynajem, byłby najem społeczny. Uzupełniałby w pewnym sensie ofertę dla osób, które potrzebują zamieszkać samodzielnie".

Najem społeczny może być oparty na komercyjnym zasobie mieszkaniowym, jeżeli dołożymy do niego instrument zwany dopłatą. Wówczas czynsz może być niższy niż rynkowy i może zaspokajać kolejne segmenty gospodarstw domowych potrzebujących zamieszkać na swoim, czyli posiadać stabilny, długoterminowy najem lub tytuł do lokalu, który sprawia, że czujemy się bezpiecznie w zamieszkiwanym miejscu - podkreśliła, dodając, że choć rynek najmu społecznego w Polsce się rozwija, to tempo tego rozwoju jest zbyt wolne.

Najem społeczny rozwiąże problemy mieszkaniowe?

W lipcu 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, która pozwala gminom nawiązywać współpracę ze społecznymi agencjami najmu (SAN).

- Pozwalają one pozyskać istniejący już zasób, a zatem nie dobudowywać nowego, jeżeli nie ma takich możliwości albo przekształcać zasób wydzierżawiony od instytucjonalnych bądź prywatnych właścicieli właśnie w sieć takich mieszkań, które z dopłatą do czynszu można wynająć członkom wspólnoty samorządowej, czyli po prostu mieszkańcom - wyjaśniła w rozmowie z agencją Newseria Magdalena Ruszkowska-Cieślak.

Uregulowane prawnie społeczne agencje najmu to rozwiązanie, które może służyć m.in. wsparciu osób z tzw. luki czynszowej, których dochody są zbyt wysokie, by starać się o najem mieszkania z mieszkaniowego zasobu gminy, a zarazem zbyt niskie na wynajem na rynku komercyjnym. Społeczne agencje najmu mogą również służyć grupom osób zagrożonych wykluczeniem.

Zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku nowelizacją ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, społeczne agencje najmu, oferując długoletnią dzierżawę z gwarancją czynszu, będą mogły wynegocjować obniżenie stawki czynszu o 20 proc. Jako zachętę dla właścicieli do wydzierżawiania lokali agencjom, zaproponowano w ustawie zwolnienia podatkowe, w tym zwolnienie z podatku VAT.

- Bardzo liczymy na to, że najem społeczny będzie miał możliwość rozwinięcia się w Polsce. W tej chwili trwa aktualizacja krajowych polityk miejskich, które również uwzględniają rozwój najmu społecznego. Jest to o tyle istotne, że w świetle szacunków mniej więcej 60 proc. polskich gospodarstw domowych nie stać na zakup mieszkania ani na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w warunkach rynkowych - podkreśla prezeska Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Przeczytaj również:

Dlaczego młodzi ludzie wolą wynajmować mieszkania?

Jeśli posiadasz mieszkania lub pokoje do wynajęcia i chcesz znaleźć nowych lokatorów, dodaj swoje oferty do ogólnopolskiego portalu wynajmujących wynajmij24.pl. Dzięki temu, całkowicie za darmo, dotrzesz ze swoimi ofertami do zainteresowanych klientów w całej Polsce.

Swoje oferty możesz dodać tu: https://wynajmij24.pl/login/rejestracja     

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się