Raport. Jak kształtują się ceny wynajmu mieszkań w Polsce?

24 maja 2023, 11:17

Czynsze wynajmu mieszkań nadal idą w górę. Nie tak szybko jak w latach poprzednich, ale jak wskazują eksperci, średnio płacimy za wynajem mieszkania o 1,4 procent. Jednocześnie uspokajają, że ceny najmu mieszkań w Polsce stabilizują się.

Kwiecień 2023 roku nie przyniósł zaskakujących zmian na rynku najmu. Widoczne jest pewne spowolnienie – zarówno od strony podażowej, jak i popytowej. Liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem spadła w ujęciu miesięcznym o 10%, co można uznać jednak za przejściowy spadek. Przyczynił się do tego najprawdopodobniej czas świąteczny i początek długiego weekendu majowego.

Drugi kwartał roku – który właśnie rozpoczęliśmy – to historycznie czas na rynku najmu, który charakteryzuje się pewną stagnacją. Trendy z poprzednich lat sugerują, że zainteresowanie mieszkaniami na wynajem długookresowy w maju i czerwcu utrzyma się na podobnym poziomie jak w kwietniu. Wróci z większą siłą w lipcu, kiedy poszukiwania nowego lokum rozpoczną studenci.

W tym czasie warto obserwować przepływ ofert z najmu długoterminowego do krótkoterminowego, którego przykładem może być np. Trójmiasto, gdzie 35% spadek aktywnych ofert w kwietniu zwiastuje rozpoczęcie sezonu turystycznego.

Ile płaci się dziś za mieszkanie na wynajem? To zależy oczywiście od lokalizacji i metrażu, jednak uśrednione dane dają pewne pojęcie o sytuacji na rynku.

Jak podaje „Raport z rynku najmu”, przeciętny czynsz w II kwartale 2023 r. w miastach wojewódzkich wynosi:

 • Białystok – 2011 zł,
 • Bydgoszcz – 1968 zł,
 • Katowice – 2363 zł,
 • Kielce – 1775 zł,
 • Kraków – 3118 zł,
 • Lublin – 2388 zł,
 • Łódź – 2250 zł,
 • Olsztyn – 1975 zł,
 • Opole – 2213 zł,
 • Poznań – 2368 zł,
 • Rzeszów – 2352 zł,
 • Szczecin – 2654 zł,
 • Trójmiasto – 3155 zł,
 • Warszawa – 4987 zł,
 • Wrocław – 3064 zł,
 • Zielona Góra – 2186 zł.

Jakich mieszkań do wynajęcia szukamy? Królują dwupokojowe

Jeśli chodzi o to, na jakie mieszkania jest w polskich miastach popyt, to odpowiedź jest w zasadzie od lat niezmienna. Na pierwszym miejscu tradycyjnie są dwupokojowe lokale do 40 m kw., które w kwietniu 2023 r. tylko umocniły swoją pozycję w rankingu. Bez zmian pozostały też miejsca drugie i trzecie: 60-metrowe mieszkania trzypokojowe, 50-metrowe mieszkania trzypokojowe.
 

Przeczytaj również:  Zakup kawalerki na wynajem w 2023 roku – sprawdzamy, czy warto


Najemcy najczęściej szukali mieszkań kosztujących mniej niż średnia dla danego miasta, co oczywiście bywa trudne, gdyż najtańsze lokale najszybciej znikają z rynku. Szczególnie trudno mają lokatorzy w stolicy, którzy zwykle szukają mieszkania do 3000 zł/mies., podczas gdy średnia dla tego miasta to niemal 5000 zł/mies.
 

Jeśli posiadasz mieszkanie na wynajem możesz teraz, za darmo dodać swoje ogłoszenia o wynajmie mieszkania w portalu www.wynajmij24.pl Tu dodasz bezpłatnie nieograniczoną ilość Twoich ogłoszeń o wynajmie apartamentów.  

 

Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja


Jak to działa?

Rejestrujesz swoje konto w bardzo prosty sposób – podajesz swój adres e-mail oraz określasz hasło, i już masz zarejestrowane konto w serwisie wynajmij24.eu. Teraz masz do wyboru – albo wystawić ogłoszenie o wynajmie lub poszukiwać interesującej Ciebie opcji do wynajęcia. W ten sposób dotrzesz ze swoją ofertę do wszystkich użytkowników portalu oraz internautów w całej Polsce.

Szukając czegokolwiek do wynajęcia, masz wybór opcji w pogrupowanych kategoriach. Możesz wynająć daną rzecz poprzez opcję „wynajmij teraz” (określasz na ile dni chcesz wynająć), od razu ustalisz cenę najmu, a przy okazji poznasz lokalizację danej rzeczy na mapie oraz przeczytasz opinie innych o przedmiocie najmu. Sam również, po okresie najmu, możesz wystawić wynajmującemu swoją opinię.

Dodawanie darmowych ogłoszeń wynajmu w wynajmij24.pl

Jeśli chcesz coś wynająć – mieszkanie, lokal handlowy, biurowy, samochód, domek turystyczny czy nawet samochód zrobisz to bardzo prosto w kilku krokach. Po rejestracji konta dodajesz opis swojej oferty, wprowadzasz potrzebne parametry i zdjęcia, ustalasz cenę najmu i aktywujesz ofertę. I już – Twoje ogłoszenie jest dostępne dla poszukujących najmu w całej Polsce.

Dodawanie ofert jest całkowicie darmowe. Co więcej, swoją ofertę możesz również ciągle edytować – zmieniać opis, cenę czy dodawać kolejne zdjęcia.

Bezpieczeństwo wynajmu

Portal wynajmij24.pl oferuje również bezpieczeństwo zawieranych transakcji wynajmu różnych rzeczy. Pod każdą ofertę można bowiem dodać komentarz. Albo wystawić pozytywną opinię wynajmującemu lub przestrzec innych przed nieuczciwymi praktykami danego wynajmującego. Z portalem wynajmij24.pl nie wynajmujesz „kota w worku”.

Co można wynajmować przez wynajmij24.pl?

Dzięki platformie wynajmij24.pl możesz zamieścić ogłoszenie wynajmu praktycznie wszystkiego, co…do wynajęcia się tylko nadaje. Nigdy nie wiesz czego akurat szukają inne osoby. Sprawdź to na wynajmij24.pl!

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się