Wynajem samochodów w Polsce. Kiedy warto skorzystać?

28 września 2021, 10:53

Polacy coraz chętniej sięgają po wynajem samochodów. Z najmu samochodów korzystamy wtedy, gdy nasze auto znajduje się w warsztacie lub nie posiadamy samochodu na stałe, a musimy się gdzieś dalej przemieścić. Wtedy wynajem samochodu z wypożyczalni samochodów jest atrakcyjną ofertą.

Jakie samochody najchętniej wypożyczają Polacy?

Według raportu firmy Fixly usługa wynajmu samochodów największym zainteresowaniem cieszyła się w województwie mazowieckim. Jeśli chodzi o samochody osobowe, użytkownicy preferowali raczej dłuższy czas wynajmu – 39% zgłaszało chęć wypożyczenia auta na więcej niż 3 dni. Odwrotnie natomiast było w przypadku busa, gdzie najczęściej okres najmu wynosił 1 dzień.

Jak pokazują dane zawarte w raporcie, 62% użytkowników wypożycza samochód w celach turystycznych.

Wakacje to również sezon weselny, a co za tym idzie wzmożone zainteresowanie samochodami wyjątkowymi, którymi Młode Pary chcą jechać przed ślubny kobierzec.

Wśród przyszłych nowożeńców największą popularnością cieszą się pojazdy zabytkowe i retro (37%), odznaczające się klasyczną elegancją. Zaraz za nimi znajdują się bardziej wyraziste i drapieżne auta sportowe (23%), następnie osobówki (21%) oraz limuzyny (15%).

O tym jak wypożyczyć samochód przeczytasz tu: Jak wypożyczyć samochód.

Na wakacje wypożyczonym samochodem

Wszystkie raporty wypożyczalni samochodów osobowych wskazują, że największy ruch klientów kształtuje się w sezonie turystycznym. Wiele osób pozostawia swoje auto w domu, a na wakacyjne wojaże rusza samochodem wypożyczonym. Podobnie ma się rzecz z kamperami, które najszybciej znajdują chętnych na wynajem właśnie w sezonie turystycznym.

W razie awarii – ratunek w wypożyczalni samochodów

Kolejną grupą wypożyczające samochody są te osoby, które swoje własne auto serwisują w warsztacie samochodowym. Wówczas na czas napraw wypożyczają samochód z wypożyczalni. Do tego dochodzi grupa osób poszkodowanych w wypadkach czy kolizjach. Firmy ubezpieczeniowe obecnie bardzo często oferują opcję wynajmu samochodu zastępczego na czas naprawy uszkodzonego pojazdu.

Wypożyczone auto jako opcja sporadycznego transportu

Wiele osób, które na co dzień nie posiadają samochodu, wypożycza auto w razie konieczności przemieszczenia się na dalszą odległość. Nie chcą jednocześnie korzystać z komunikacji zbiorowej.

To wygodna opcja, ponieważ płacimy tylko za wykorzystane doby wypożyczonego auta oraz za wyjeżdżone paliwo. Nie musimy zaś się martwić o naprawy samochodu czy wszystkie koszty jego utrzymania.

Wynajem długoterminowy samochodów

Dużym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych i przedsiębiorców cieszy się wynajem długoterminowy samochodów. To opcja, która pozwala co kilka lat zmieniać nowe samochody, bez ponoszenia wszystkich kosztów związanych z ich utrzymaniem (koszty ubezpieczeń i serwisowania ponosi firma wynajmująca samochód).

Wynajem długoterminowy aut w I kwartale 2021 r. wzrósł o 2,1 proc. w ujęciu rocznym - wynika z raportu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Według Związku liczba zakupionych i zarejestrowanych nowych aut powróciła do poziomu sprzed epidemii COVID-19.

Związek podał, że w I kwartale tego roku na potrzeby wynajmu długoterminowego zakupionych zostało 21 tys. nowych samochodów osobowych – wobec 19,4 tys. w pierwszym kwartale 2019 r.

PZWLP wskazuje, że dobre rezultaty w tym zakresie pozwoliły wynajmowi długoterminowego utrzymać wysoki udział w sprzedaży nowych aut osobowych do firm. "W I kwartale 2021 r. co czwarty (24,9 proc.) nowy samochód osobowy znajdował się w wynajmie długoterminowym" - czytamy.

Jeżeli posiadasz samochody do wynajęcia możesz teraz całkowicie za darmo dodać swoje ogłoszenia o wynajmie samochodów bezpłatnie w pierwszym portalu wynajmujących www.wynajmij24.pl. To naprawdę nic nie kosztuje!

Swoje ogłoszenia szybko i sprawnie dodasz tu: https://wynajmij24.pl/login

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się