Wynajmujesz mieszkania? To musisz wiedzieć!

16 stycznia 2023, 9:48

Wynajmujesz mieszkanie lub mieszkania? Od nowego roku weszły w życie nowe regulacje dotyczące płatności podatku za wynajem mieszkań. Od początku 2023 r. wynajmujący mieszkania mogą rozliczać się jedynie za pomocą ryczałtu. To niestety powoduje, że zapłacimy wyższe podatki.

Osoby, które wynajmują mieszkanie i otrzymują z tego tytułu przychód, mogły do końca 2022 r. opodatkować go na dwa sposoby. Albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub na zasadach ogólnych. Wiele osób wybierało zasady ogólne, bo dzięki nim można było odliczyć od podatku remonty czy odsetki od kredytu. Taka możliwość zniknęła jednak wraz z początkiem 2023 r.

Od nowego roku właściciele mieszkań mogą opodatkować swój przychód z najmu wyłącznie ryczałtem, co oznacza, że zapłacą wyższy podatek.

Nowe stawki podatkowe obowiązujące przy najmie to:

8,5 proc. dla przychodów, których wysokość w ciągu roku nie przekracza 100 tys. zł

12,5 proc. dla przychodów powyżej 100 tys. zł.

Warto zaznaczyć, że te zasady dotyczą jedynie najmu prywatnego. To najem, w którym wynajmującym jest osoba prywatna, dla której najem nieruchomości nie jest przedmiotem działalności gospodarczej. Należy też pamiętać, że opodatkowany przychód z tytułu najmu powstaje w chwili, gdy wynajmujący otrzymuje pieniądze.

Ryczałt można wpłacać w rozliczeniu miesięcznym lub kwartalnym. Rozliczenie miesięczne za dany miesiąc trzeba wpłacić do 20. dnia kolejnego miesiąca, a rozliczenie kwartalne — do 20. dnia następnego miesiąca po upływie kwartału. Przejścia na podatek ryczałtowy nie trzeba nigdzie zgłaszać. Podatnik musi jednak samodzielne obliczyć kwotę do zapłaty i uregulować ten rachunek w terminie.

Przeczytaj również: Wynajmujemy mieszkanie – o co warto zapytać właściciela przed podpisaniem umowy najmu?


Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja


źródło: onet.pl

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się