Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania. Co warto wiedzieć?

4 czerwca 2021, 9:16
Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania. Co warto wiedzieć? fot. pixabay.com

Wynająłeś mieszkanie, umowa podpisana. Urządziłeś swoje wynajęte mieszkanie, i żyjesz spokojnie już wiele lat – załóżmy, że masz umowę najmu na czas nieokreślony. Pewnego dnia właściciel poinformował, że jednak plany mu się zmieniły i musisz wynajmowane mieszkanie opuścić – co masz zrobić?

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania.

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że aby skutecznie wypowiedzieć umowę najmu mieszkania, należy złożyć wypowiedzenie na piśmie, z zachowaniem przyjętego w umowie okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania tylko na piśmie

Polskie prawo przewiduje tylko formę pisemną wypowiedzenia umowy najmu – to oznacza, że telefoniczne, ustne czy mailowe wypowiedzenie umowy najmu jest nieważne. Wypowiedzenie umowy najmu powinno być dostarczone najemcy z potwierdzeniem odbioru (dostarczone osobiście w dwóch kopiach – z podpisami obu stron lub wysłane do najemcy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru).

Standardowo w każdej umowie określa się, że okres wypowiedzenia trwa miesiąc, zaczynając od kolejnego miesiąca.

Więc jeśli otrzymałeś wypowiedzenie umowy najmu mieszkania dnia 18 kwietnia, to okres wypowiedzenia biegnie od 1 maja do 31 maja.

Czy po otrzymaniu wypowiedzenia umowy najmu musisz się od razu wyprowadzać?

Niekoniecznie, ponieważ możesz nie zgodzić się z wypowiedzeniem umowy najmu. Warto wiedzieć, że stosunek najmu lokali mieszkalnych reguluje Ustawa o prawach lokatorów z 2001 r., z nowelizacją w 2019 r. Ustawa w dużej mierze chroni i zabezpiecza prawa osób, które są najemcami. Jeśli wynajmujecie mieszkanie, powinniście koniecznie zapoznać się z tym aktem prawnym.

O ile najemca może swobodnie wypowiedzieć umowę najmu mieszkania, to jego właściciel umowę najmu może rozwiązać tylko w przypadkach:

  • pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali;
     
  • jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności;
     
  • wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela;
     
  • używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku.

Właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu:

  • z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy,
     
  • z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia (na koniec miesiąca kalendarzowego) osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

Czy właściciel może zamieszkać w wynajętym mieszkaniu?

Nie później niż na pół roku naprzód (na koniec miesiąca kalendarzowego) właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, je żeli lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu, w którym może zamieszkać w warunkach takich, jakby otrzymał lokal zamienny, lub jeżeli właściciel dostarczy mu lokal zamienny.

Dodatkowo w lokalu zamiennym wysokość czynszu i opłat (z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela) musi uwzględniać stosunek powierzchni i wyposażenia lokalu zamiennego do lokalu zwalnianego.

Nie później niż na 3 lata naprzód (na koniec miesiąca kalendarzowego) właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, a nie dostarcza mu lokalu zamiennego i lokatorowi nie przysługuje prawo do lokalu, o którym mowa wyżej.

Jeśli posiadasz mieszkania do wynajęcia i chcesz znaleźć nowych lokatorów, dodaj swoje oferty do ogólnopolskiego portalu wynajmujących wynajmij24.pl. Dzięki temu, całkowicie za darmo, dotrzesz ze swoimi ofertami do zainteresowanych klientów w całej Polsce.

Swoje oferty możesz dodać tu: https://wynajmij24.pl/login/rejestracja   

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się