Poradnik. Na co zwracać uwagę przy umowie o wynajem ekipy budowlanej?

Poradniki29 lipca 2020, 10:38
Na co zwracać uwagę przy umowie o wynajem ekipy budowlanej? fot. pixabay.com

Jeśli już wybraliśmy firmę, którą wynajmiemy do budowy naszego domu, remontu mieszkania czy innych prac budowlanych – kolejnym krokiem powinno być podpisanie umowy. Bez tego dokumentu nawet nie myślcie o rozpoczęciu budowy.

Jak podpisać umowę z ekipą budowlaną?

W tym poradniku nie przedstawimy całego zakresu dotyczącego podpisania umowy z wynajętą firmą budowlaną. Taki dokument z pewnością powinien skonsultować prawnik. Przedstawimy natomiast kilka ważnych szczegółów na które warto zwrócić uwagę.

Zwróć uwagę czy wynajęta firma budowlana ma ubezpieczenie OC

Warto wiedzieć, że wygrać proces przeciwko nierzetelnemu wykonawcy to jedno, a wyegzekwować wyrok to drugie. Za obie rzeczy trzeba zapłacić z góry i na ogół długo czekać na ich pomyślne zakończenie. Niestety, często bywa tak, że z braku mienia nadającego się do egzekucji wyrok może zostać iluzoryczny.

Dlatego warto wybrać wykonawcę, który jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w prowadzonej działalności zawodowej i który zobowiąże się utrzymać takie ubezpieczenie przez czas trwania umowy.

W takim wypadku załącznikiem do umowy powinna być polisa wykonawcy. Inwestor powinien jednocześnie zastrzec sobie prawo do żądania od wykonawcy przedłożenia polisy na kolejne okresy ubezpieczenia (gdyby polisa kończyła się w trakcie budowy) oraz dowodu uiszczenia składki na ubezpieczenie. Tylko wtedy może mieć pewność, że polisa rzeczywiście daje skuteczną ochronę.

Inne sposoby zabezpieczenia inwestycji

Kolejnym sposobem zabezpieczenia interesów inwestora jest zabezpieczenie roszczenia z tytułu nienależytego wykonania robót w okresie obowiązywania umowy lub z tytułu gwarancji jakości w postaci gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej bądź kaucji gwarancyjnej pobieranej przez inwestora na poczet ewentualnych roszczeń. Kaucja gwarancyjna będzie przydatna na przykład wtedy, gdy konieczne okaże się powierzenie dokończenia prac innemu wykonawcy.

Jakie etapy budowy powinna zawierać umowa z wynajętą firmą budowlaną?

Osobną kwestią jest problem czy umowa zawarta z wynajętą firmą budowlaną powinna obejmować wyłącznie początkowy etap budowy (na przykład prace ziemne i wykonanie fundamentów), czy może stan surowy zamknięty albo nawet prace wykończeniowe?

Zawarcie na początku umowy, której przedmiotem jest wyłącznie pierwszy etap inwestycji, z pewnością pozwoli na zweryfikowanie czy wykonawca jest terminowy i rzetelny. Najlepiej jednak jest objąć zakresem umowy przynajmniej stan surowy zamknięty budynku i zastrzec w umowie prawo odstąpienia od niej na wypadek, gdyby wykonawca opóźniał realizację prac lub prowadził je nienależycie.

Wynajmujemy jedną czy kilka ekip?

Podpisanie jednej umowy na wykonanie obiektu oraz prac wykończeniowych jest dobrym rozwiązaniem dla inwestora, gdyż pozwala uniknąć negocjowania kontraktu z każdym wykonawcą osobno. Rozwiązanie to ułatwia synchronizację prac.

Warto jednak wiedzieć, że powierzenie wykonania prac budowlanym różnym specjalistom w danej dziedzinie zwiększa szansę na to, że końcowy efekt będzie satysfakcjonujący. Ponadto łatwiej jest się wówczas rozstać z którymś z wykonawców i znaleźć jego zastępcę. Co więcej, zatrudnienie kilku podmiotów może pozwolić na oszczędność poprzez wynegocjowanie niższych wynagrodzeń niż przy jednej ekipie, która zajmie się całością prac.

W umowie z wynajętą firmą budowlaną warto również zastrzec, czy ma być ona realizowana przez wykonawcę osobiście czy też z pomocą podwykonawców.

Z przepisów Kodeksu cywilnego nie wynika obowiązek osobistego świadczenia robót budowlanych przez wykonawcę, a w konsekwencji – jeżeli to ustawowe uprawnienie nie zostanie wyłączone w treści umowy o roboty budowlane – wykonawca ma prawo do zawarcia umowy z podwykonawcą.

W przypadku powierzenia wykonawstwa robót budowlanych podwykonawcom, pomimo zakazu wynikającego z umowy, inwestor może skorzystać z uprawnień przysługujących mu na mocy art. 636 k.c. w związku z art. 656 k.c. Oznacza to, że może wezwać wykonawcę do zmiany sposobu wykonania umowy pod rygorem odstąpienia od umowy lub powierzenia wykonania prac innemu wykonawcy.

Jeżeli zaś strony wyraziły zgodę na to, by wykonawca zlecił pewne prace podwykonawcom, dla inwestora istotna jest kwestia jego solidarnej odpowiedzialności z wykonawcą za wynagrodzenie należne podwykonawcy. Aby uniknąć sytuacji, w której po przekazaniu wynagrodzenia wykonawcy do inwestora zwróci się podwykonawca z żądaniem zapłaty zaległego wynagrodzenia, inwestor musi się zabezpieczyć przed tym już w momencie zawierania umowy.

Powinien zatem nałożyć w umowie na wykonawcę obowiązek przedkładania oświadczeń podwykonawców w przedmiocie rozliczeń z wykonawcą (czy podwykonawca ma względem wykonawcy jakieś wymagalne lub niewymagalne należności i w jakiej wysokości).

Umowa z wynajętą firmą budowlaną – ustna czy pisemna?

Kiedy wybierzemy już konkretnego wykonawcę robót budowlanych, powinniśmy zawrzeć z nim umowę na piśmie. Umowy, co do zasady, mogą być zawierane w dowolnej formie, także ustnie. Preferowana powinna być jednak forma pisemna dla zabezpieczenia interesów inwestora oraz dla celów dowodowych na wypadek jakiegokolwiek sporu między stronami umowy.

Przygotowując treść umowy o roboty budowlane, trzeba zwrócić uwagę, żeby zapisać w niej szczegółowo zakres powierzonych robót, obowiązki stron, terminy wykonania poszczególnych etapów prac, wysokość wynagrodzenia i sposób jego rozliczenia. Warto też ustalić takie kwestie jak, kto i kiedy dostarcza na teren budowy niezbędne materiały budowlane, oraz zastrzec kary umowne na wypadek opóźnienia w wykonaniu prac lub usunięciu wad w ramach rękojmi.

Jeżeli chcesz wynająć profesjonalną ekipę budowlaną sprawdź oferty na portalu wynajmij24.pl.

https://wynajmij24.pl/dzialy/sprzet-budowlany/2716/1

Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się