Wypożyczenie sprzętu turystycznego i sportowego

Poradniki11 maja 2020, 18:13
 fot. pixabay.com

Kiedy zapada decyzja o wypadzie rodzinnym lub ze znajomymi na łono natury podczas weekendu lub urlopu konieczne jest skompletowanie odpowiedniego sprzętu. W zależności od tego jak zamierzamy spędzić aktywnie wolny czas może być nam potrzebny śpiwór, namiot, narty, rower, kajak, rower wodny a może nawet jacht. Aby wyjazd był udany wcale nie musimy wydawać astronomicznej kwoty na zakup sprzętu turystycznego. Wszystko możemy wynająć.

Wypożyczenie sprzętu turystycznego i sportowego

Sprzęt turystyczny do najtańszych nie należy, a wiele osób, które sporadycznie potrzebują namiotu, śpiwora nie chcą wydawać znacznych kwot, aby skompletować cały sprzęt, który będzie potrzebny „raz na kiedyś”.

Zamiast kupować sprzęt turystyczny czy sportowy można go oczywiście wynająć. Inaczej jednak będziemy wypożyczali drobny sprzęt turystyczny a inaczej rower, łódkę czy nawet jacht.

Wynajem sprzętu turystycznego – jak to zrobić

Najlepiej znaleźć wypożyczalnię sprzętu turystycznego przez internet lub skorzystać z punktów stacjonarnych, jeśli takie w miejscu zamieszkania funkcjonują. Z reguły tego typu placówki prowadzą swoje strony internetowe, gdzie możemy wybrać interesujący nas sprzęt oraz zarezerwować termin jego wynajęcia.

Po rezerwacji sprzęt turystyczny zazwyczaj dotrze do nas kurierem wraz z umową. Aby został nam wydany musimy okazać dwa dokumenty tożsamości oraz oczywiście podpisać umowę.

Opłaty za wynajęty sprzęt turystyczny

Oczywiście cena zależy od tego jaki sprzęt wynajmujemy. Czy wypożyczymy namiot, narty, śpiwór czy plecak. Kwoty musimy sprawdzić na stronie internetowej danej placówki, która zajmuje się wynajmem sprzętu turystycznego.

Z reguły płacić będziemy określoną kwotę za pełną dobę wypożyczenia. Z pewnością konieczne będzie również uiszczenie z naszej strony kaucji za wypożyczony sprzęt, która zabezpiecza właściciela jeśli chodzi o pokrycie ewentualnych zniszczeń. Kaucja oczywiście jest zwrotna.

Zasada jest taka, że płacimy za wypożyczony sprzęt turystyczny „z góry”, już na początku określając na ile pełnych dób jest nam on potrzebny.

Płatności możemy dokonywać przez internet, tradycyjnym przelewem lub jeśli wypożyczalnia sprzętu turystycznego działa w naszej miejscowości – również gotówką na miejscu.

Zwrot wypożyczonego sprzętu turystycznego

Sprzęt turystyczny musimy zwrócić w określonym umową terminie. Jeśli chcemy przedłużyć jego wypożyczenie powinniśmy o tym powiadomić niezwłocznie firmę wypożyczającą. Obowiązuje zasada, że wynajęty sprzęt turystyczny powinien trafić do właściciela w nie pogorszonym stanie, bez uszkodzeń oraz wyczyszczony lub wyprany.

W przypadku zniszczenia, trwałego zabrudzenia bądź utraty przedmiotu lub jego części w okresie wypożyczenia sprzętu turystycznego, wypożyczający zobowiązany jest do uiszczenia kwoty odpowiadającej wartości tego przedmiotu, według stanu z dnia wypożyczenia i cen rynkowych w dniu jego zwrotu, lub cen rynkowych w dniu w którym zwrot miał nastąpić.

Jeśli sprzęt dotarł do nas kurierem również odsyłamy do w ten sam sposób do wypożyczalni. Każda firma wypożyczająca sprzęt turystyczny określa sposób odesłania wynajętego sprzętu. Z reguły nie płacimy za transport sprzętu do wypożyczalni. Tu koszt pokrywa jego właściciel.

Jeśli wynajmowaliśmy sprzęt turystyczny przez stronę internetową i dostawą kurierem, kaucja zostanie nam zwrócona na konto bankowe po tym, gdy sprzęt dotrze do wypożyczalni i zostanie sprawdzony przez jej pracowników pod kątem stanu technicznego (braku uszkodzeń) oraz czystości.

Wynajmujemy rowery

Jeśli chcemy wynająć rower, zainteresujmy się czy w miejscowości do której się udajemy jest taka możliwość. Z reguły w większych miastach funkcjonują wypożyczalnie rowerów, które prowadzą nie tylko firmy prywatne ale również samorządy. Możemy też w miejscu docelowym naszej wyprawy zarezerwować sobie dany model roweru przez internet.

Do wynajęcia roweru będziemy potrzebowali dokumentu tożsamości. Opłaty z reguły wnosi się za każdą pełną dobę, choć funkcjonują również systemy miejskich wypożyczalni rowerów, które wynajmują rowery na godziny. Musimy też być przygotowani do wpłaty kaucji za wypożyczony rower.

Z reguły wypożyczalnie oferują do wynajęcia rowery tradycyjne i elektryczne. Dostępne są do wynajęcia również elektryczne hulajnogi.

Wypożyczenie jachtu, łodzi

Jeśli chcemy żeglować po jeziorach, musimy wynająć jacht lub łódź motorową. Tu już jednak obowiązują całkiem inne zasady, ponieważ mamy do czynienia z bardzo drogim sprzętem oraz wymagającym od nas umiejętności żeglarskich potwierdzonych odpowiednimi patentami. Oczywiście to nie zamyka naszych marzeń o żeglarskiej przygodzie. Musimy jednak wówczas wynająć jacht lub łódź motorową ze skiperem, który będzie wypożyczoną jednostkę prowadzić.

Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w żegludze, wybierzmy spokojne akweny wodne i krótszą trasę. To pozwoli nam zapoznać się z warunkami panującymi na mazurskich jeziorach i sprawdzić czy żeglowanie to jest to co nas pasjonuje.

Sprawdźmy też dokładnie ceny i warunki czarteru jachtu oraz, jeśli nie potrafimy sami żeglować, czy jest możliwość wynajęcia łodzi z doświadczonym skiperem.

Wybór jachtu do wynajęcia

Nie powinniśmy zwlekać do ostatniej chwili z wyborem naszej łodzi. Lepiej wcześniej wytypować łódź i wpłacić zaliczkę nim później gorączkowo szukać jakichkolwiek ofert. Zadbajmy też aby łódź czekała na nas w porcie, gdzie jest parking strzeżony. Wtedy możemy bez obaw pozostawić również nasz samochód. Istnieje wiele firm czarterujących jachty – warto wybrać te najbardziej znane. Z reguły po wytypowaniu jachtu będziemy musieli wpłacić połowę kwoty. Drugą część zapłacimy na miejscu.

Bardzo często wymagana jest również wpłata pewnej kwoty finansowej, określonej przez firmę czarterującą, jako kaucję przy wynajęciu jachtu. Kaucja zostanie nam zwrócona przy oddaniu łodzi. Jacht powinien też posiadać ubezpieczenia – OC i CASCO.

Zaplanuj trasę żeglugi wynajętym jachtem

Przed wyruszeniem w rejs dokładnie zaplanuj trasę po jakiej będziesz płynąć. Poznaj dobrze akweny wodne, rozkład portów, zaplanuj do jakich portów chcesz zawinąć i przenocować. Sprawdź te porty, jakie panują tam warunki, zasady postoju jaką posiadają infrastrukturę. Jakie dokładnie są koszty postoju, gdzie możemy cumować za darmo, a gdzie i ile trzeba będzie zapłacić.

Dojazd do portu do wynajętego jachtu

Jeśli planujecie dojechać po jacht samochodem, wybierzcie taką firmę czarterową, która ma swoje miejsce postoju w porcie z dobrym dojazdem i parkingiem. Warto też sprawdzić ceny za postój na parkingu. Ustalmy też czy w porcie czarterującym jest możliwość noclegu, być może będziemy musieli spędzić tu noc.

Przekazanie wynajętego jachtu

Przy przekazaniu wynajętego jachtu powinniśmy dokładnie sprawdzić całą łódź, także pod kątem czystości. Tak abyśmy później po kimś nie musieli sprzątać śmieci. W obecności pracownika firmy czarterowej dokonajmy dokładnej inwentaryzacji wynajmowanej łodzi i jej stanu technicznego. Wszystkie rysy czy zadrapania powinny znaleźć się w protokole abyśmy później nie zostali obciążeni kosztami napraw. Należy sprawdzić także stan lin, żagli oraz elektroniki pokładowej.

Zdanie wynajętego jachtu

Przed zdaniem jachtu do portu posprzątajmy jednostkę i doprowadźmy ją do porządku – sprawdźmy czy nie należy jej również umyć. Zabierzmy swoje rzeczy i dokładnie sprawdźmy czy nie powstały jakieś uszkodzenia. Lepiej wcześniej o nich poinformować właściciela i uzgodnić kwestie dokonania napraw lub pokrycia ich kosztów.

Po pozytywnym zdaniu jachtu zostanie nam zwrócona kaucja za wynajęcie łodzi.

Wynajmujemy sprzęt wodny i sportowy

W wielu portach i przystaniach możemy także wynająć mniejszy sprzęt pływający i sportowy, taki jak: kajaki, rowery wodne, łódki wędkarskie, pontony, łodzie spacerowe, motorowe, sprzęt wędkarski, deskę windsurfingową, sprzęt do kitesurfingu czy sprzęt do nurkowania.

Nie wymagają one od nas żadnych uprawnień do ich obsługi i sterowania. Z reguły taki sprzęt wynajmowany jest na ustalone godziny. Informacja o ich obsłudze i bezpieczeństwie rekreacji na wodzie zostanie nam przekazana przez obsługę.

Z pewnością do wypożyczenia wodnego sprzętu rekreacyjnego będziemy potrzebowali dowodu tożsamości.

Wynajęty sprzęt wodny i sportowy będziemy musieli zdać w ustalonych godzinach i w nie pogorszonym stanie technicznym.

Wiele ofert dotyczących wynajmu sprzętu turystycznego znajdziesz tu:

https://wynajmij24.pl/dzialy/sport-i-turystyka/2720/1

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się