Kiedy i dlaczego warto wynająć pracowników?

18 marca 2021, 18:36
Kiedy i dlaczego warto wynająć pracowników? fot. pixabay.com

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i w niektórych sytuacjach potrzebujemy specjalistycznych pracowników – nie musimy od razu ich zatrudniać. Możemy takich fachowców wynająć od innej firmy. Jest to ciekawe rozwiązanie zwłaszcza w obecnych niepewnych czasach, gdy każdy przedsiębiorca stara się oszczędzać.

Dlaczego warto wynajmować pracowników, a nie zatrudniać?

W obecnych czasach wielu firm nie stać na zatrudnienie na etacie wysokiej jakości specjalistów. Tym samym niektórzy przedsiębiorcy porzucają często obiecujące projekty, ponieważ nie mają takich możliwości finansowych aby zatrudnić specjalistów z danej dziedziny.

Tymczasem tak wcale nie musi być – przedsiębiorcy mogą wynająć specjalistów do wykonania konkretnych, zleconych zadań. Na rynku istnieje już formuła leasingu pracowników.

Widać to na przykładzie firm, które produkują oprogramowanie komputerowe. Wiele z nich oferuje „wynajęcie” swoich pracowników na zewnątrz, w celu realizacji projektów innych przedsiębiorców.

Takie firmy wynajmujące specjalistów oferują zarówno outsourcing programistów, jaki i testerów czy analityków.

Konieczność zatrudnienia specjalistów IT jest w zasadzie niezbędna w coraz większej ilości firm, natomiast ich pozyskanie staje się coraz trudniejsze. W zależności od determinacji i ilości posiadanego czasu można pozyskać pracownika prowadząc proces rekrutacyjny samodzielnie lub skorzystać z firmy świadczącej usługi body leasingu. 

Zalety wynajęcia pracowników specjalistów:

  • czas pozyskania pracownika,
  • elastyczna forma współpracy,
  • możliwość outsourcingu nie tylko pracownika ale i narzędzi (laptop, narzędzia programistyczne, itp),
  • zapewnienie zastępstwa w przypadku absencji pracownika.

Oznacza to, że poszukując specjalistów nie musimy dawać ogłoszeń, prowadzić rekrutacji, analizować ich umiejętności pod kątem przydatności w naszym przedsiębiorstwie do realizacji naszego projektu. Wynajmując specjalistów nie tylko oszczędzamy czas potrzebny na proces rekrutacji, ale również od razu otrzymujemy pracowników, których umiejętności są potrzeby do naszego zadania.

Wiele firm wynajmujących pracowników akceptuje także elastyczne podejście do sposobu rozliczenia. Można rozliczać się za godzinę pracy, dzień lub miesiąc. W grę wchodzi tu dowolna długość umowy. 

Co więcej, wynajmując specjalistów nie musimy nawet inwestować w potrzebny sprzęt komputerowy oraz odpowiednie oprogramowani. Wypożyczeni pracownicy z reguły mają swoje komputery, oprogramowanie czy specjalistyczny sprzęt. 

Również jeżeli wynajęty pracownik nie będzie w pewnym momencie mógł realizować naszego projektu, wówczas firma wynajmująca zapewni od razu jego odpowiednie zastępstwo.

Wypożyczanie pracowników – czym jest?

Wypożyczanie pracowników (nazwane również leasingiem pracowniczym) jest działaniem polegającym na czasowym wynajmie pracowników zatrudnionych na stałe w jednej firmie innemu przedsiębiorstwu. Okres takiego wynajmu zawsze ustalany jest indywidualnie między zainteresowanymi podmiotami. Aby do takiego wynajmu doszło, niezbędna jest również zgoda pracownika udzielona w formie pisemnej, a także ustalenie między pracownikiem a jego tymczasowym pracodawcą warunków płacowych oraz zakresu obowiązków.

Jak działa wypożyczanie pracowników w praktyce?

Decydując się na wynajem pracowników między firmami warto pamiętać o kilku zasadach, jakimi powinniśmy się kierować. Dokładnie określone zostały w art. 174 kodeksu pracy, gdzie mowa jest o tzw. "najmie pracy". Wypożyczenie pracownika polega na udzieleniu mu urlopu bezpłatnego w jego macierzystej firmie na okres, w jakim ma trwać jego praca w przedsiębiorstwie poszukującym siły roboczej. Bardzo ważne jest jednak otrzymanie pisemnej zgody pracownika na taki transfer – bez tego przeprowadzenie całej procedury nie będzie możliwe. Wynajem pracowników wymaga więc czterech rzeczy: 9 - porozumienia zawartego między firmami, gdzie określany jest okres wypożyczenia pracownika, pisemnej zgody wypożyczanego pracownika na świadczenie pracy u innego pracodawcy przez czas wymieniony w porozumieniu, umowy o pracę z nowym pracodawcą określającej warunki współpracy (w tym również wynagrodzenie), urlopu bezpłatnego, udzielanego wynajmowanemu pracownikowi w jego macierzystej firmie na okres wypożyczenia przez podmiot docelowy.

Z punktu widzenia pracownika bardzo ważną informacją jest fakt, że okres urlopu bezpłatnego wlicza się do stażu pracy w firmie macierzystej, dzięki czemu nie wpływa negatywnie m.in. na długość urlopu wypoczynkowego, czy też przyznawanie nagród jubileuszowych.

Kiedy warto wykorzystać wypożyczanie pracowników między firmami?

Wypożyczanie pracowników między firmami jest w pełni legalną, choć mało popularną na polskim rynku praktyką. Może mieć miejsce np. w sytuacji spowolnienia gospodarczego w niektórych sektorach. Zamiast zwalniać pracowników, przedsiębiorstwo może czasowo wypożyczyć ich do firm, w których potrzebne są w danej chwili dodatkowe moce przerobowe. To zaś sprawia, że nawet w cięższych ekonomicznie czasach firmy są w stanie zatroszczyć się o swoich pracowników przekazując ich na określony czas w te sektory rynku, w których będą mogli zarabiać na swoje utrzymanie bez zbędnego stresu spowodowanego widmem zwolnień.

Jeśli Twoja firma zajmuje się wynajmowaniem specjalistów z różnych dziedzin lub Twoi pracownicy akurat mają przestój w pracy, możesz wynająć ich usługi innym przedsiębiorcom. 

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w pierwszym ogólnopolskim portalu wynajmujących www.wynajmij24.pl i pozyskaj kolejnych klientów.  

Zrobisz to tu: https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się