Kradzież w wynajętym mieszkaniu. Kto ponosi odpowiedzialność za straty?

14 listopada 2023, 12:56
Kradzież w wynajętym mieszkaniu. Kto ponosi odpowiedzialność za straty? fot. Pixabay.com

Jeśli wynajmujesz mieszkanie i zostaniesz okradziony, możesz mieć wątpliwości, kto ponosi odpowiedzialność za straty i jak uzyskać odszkodowanie. W tym artykule w portalu www.wynajmij24.pl postaramy się wyjaśnić, jakie są prawa i obowiązki wynajmującego i wynajmującego w takiej sytuacji.

Zacznijmy od tego, że umowa najmu mieszkania jest umową cywilnoprawną, która reguluje stosunki między stronami. Umowa ta powinna zawierać postanowienia dotyczące m.in. wysokości czynszu, terminu płatności, sposobu rozliczania mediów, warunków zwrotu kaucji, zasad korzystania z mieszkania i odpowiedzialności za szkody. Umowa najmu może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony.
 

W przypadku kradzieży w wynajętym mieszkaniu, należy rozróżnić dwie sytuacje.

Kradzież mienia właściciela mieszkania, które zostało udostępnione najemcy do użytkowania (np. meble, sprzęt AGD, naczynia). W takim przypadku odpowiedzialność za straty ponosi właściciel mieszkania, chyba że udowodni, że najemca dopuścił się zaniedbania lub umyślnego działania, które umożliwiło włamanie lub kradzież. Właściciel może dochodzić odszkodowania od sprawcy kradzieży lub z własnego ubezpieczenia nieruchomości (jeśli takie posiada).

Kradzież mienia najemcy, które zostało wniesione do mieszkania przez niego lub osoby trzecie (np. ubrania, biżuteria, sprzęt elektroniczny). W takim przypadku odpowiedzialność za straty ponosi najemca, chyba że udowodni, że właściciel mieszkania dopuścił się zaniedbania lub umyślnego działania, które umożliwiło włamanie lub kradzież. Najemca może dochodzić odszkodowania od sprawcy kradzieży lub z własnego ubezpieczenia mienia (jeśli takie posiada).
 

Włamanie i kradzież w wynajętym mieszkaniu zgłaszamy na policję.

W obu przypadkach ważne jest zgłoszenie kradzieży na policję i sporządzenie protokołu zdarzenia. Policja prowadzi postępowanie wyjaśniające i ustala sprawcę kradzieży. Jeśli sprawca zostanie zidentyfikowany i skazany, można wystąpić do sądu o przyznanie odszkodowania na podstawie wyroku skazującego. Jeśli sprawca nie zostanie zidentyfikowany lub nie będzie miał środków na pokrycie odszkodowania, można skorzystać z ubezpieczenia.
 

Warto ubezpieczyć swoje mienie w wynajętym mieszkaniu

Ubezpieczenie nieruchomości jest dobrowolne i może być zawarte przez właściciela mieszkania lub przez najemcę (jeśli ma taką możliwość). Ubezpieczenie to chroni przed stratami spowodowanymi przez różne zdarzenia losowe, w tym kradzież z włamaniem. Warunki ubezpieczenia mogą się różnić w zależności od zakresu ochrony i wysokości składki. Przed zawarciem ubezpieczenia należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i sprawdzić, co jest objęte ubezpieczeniem, a co nie.

Ubezpieczenie mienia jest również dobrowolne i może być zawarte przez najemcę lub przez właściciela mieszkania (jeśli ma taką możliwość). Ubezpieczenie to chroni przed stratami spowodowanymi przez różne zdarzenia losowe, w tym kradzież z włamaniem. Warunki ubezpieczenia mogą się różnić w zależności od zakresu ochrony i wysokości składki. Przed zawarciem ubezpieczenia należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i sprawdzić, co jest objęte ubezpieczeniem, a co nie.

Podsumowując, kradzież w wynajętym mieszkaniu może być źródłem sporów między właścicielem a najemcą. Aby uniknąć nieporozumień i problemów, warto zawrzeć jasną i szczegółową umowę najmu, która określi prawa i obowiązki stron oraz odpowiedzialność za szkody. Ponadto warto zadbać o zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem i zastanowić się nad ubezpieczeniem nieruchomości i mienia. W razie kradzieży należy zgłosić ją na policję i dochodzić odszkodowania od sprawcy lub z ubezpieczenia.
 

Przeczytaj również:  Umowa najmu mieszkania na co zwracać uwagę?


Jeśli posiadacie mieszkania na wynajem możecie teraz, za darmo dodać swoje ogłoszenia o wynajmie mieszkań w portalu www.wynajmij24.pl Tu dodasz bezpłatnie nieograniczoną ilość Twoich ogłoszeń o wynajmie mieszkania.  

 

Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.
 

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja


Jak to działa?

Rejestrujesz swoje konto w bardzo prosty sposób – podajesz swój adres e-mail oraz określasz hasło, i już masz zarejestrowane konto w serwisie wynajmij24.eu. Teraz masz do wyboru – albo wystawić ogłoszenie o wynajmie lub poszukiwać interesującej Ciebie opcji do wynajęcia. W ten sposób dotrzesz ze swoją ofertę do wszystkich użytkowników portalu oraz internautów w całej Polsce.

Szukając czegokolwiek do wynajęcia, masz wybór opcji w pogrupowanych kategoriach. Możesz wynająć daną rzecz poprzez opcję „wynajmij teraz” (określasz na ile dni chcesz wynająć), od razu ustalisz cenę najmu, a przy okazji poznasz lokalizację danej rzeczy na mapie oraz przeczytasz opinie innych o przedmiocie najmu. Sam również, po okresie najmu, możesz wystawić wynajmującemu swoją opinię.

Dodawanie darmowych ogłoszeń wynajmu w wynajmij24.pl

Jeśli chcesz coś wynająć – mieszkanie, lokal handlowy, biurowy, samochód, domek turystyczny czy nawet samochód zrobisz to bardzo prosto w kilku krokach. Po rejestracji konta dodajesz opis swojej oferty, wprowadzasz potrzebne parametry i zdjęcia, ustalasz cenę najmu i aktywujesz ofertę. I już – Twoje ogłoszenie jest dostępne dla poszukujących najmu w całej Polsce.

Dodawanie ofert jest całkowicie darmowe. Co więcej, swoją ofertę możesz również ciągle edytować – zmieniać opis, cenę czy dodawać kolejne zdjęcia.
 

Bezpieczeństwo wynajmu

Portal wynajmij24.pl oferuje również bezpieczeństwo zawieranych transakcji wynajmu różnych rzeczy. Pod każdą ofertę można bowiem dodać komentarz. Albo wystawić pozytywną opinię wynajmującemu lub przestrzec innych przed nieuczciwymi praktykami danego wynajmującego. Z portalem wynajmij24.pl nie wynajmujesz „kota w worku”.

Co można wynajmować przez wynajmij24.pl?

Dzięki platformie wynajmij24.pl możesz zamieścić ogłoszenie wynajmu praktycznie wszystkiego, co…do wynajęcia się tylko nadaje. Nigdy nie wiesz czego akurat szukają inne osoby. Sprawdź to na wynajmij24.pl!

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się