Mieszkania na wynajem tanieją. To jednak nadal dobra inwestycja

5 maja 2021, 10:08
Mieszkania na wynajem tanieją. To jednak nadal dobra inwestycja fot. pixabay.com

W Warszawie, Krakowie i Gdańsku, czyli rynkach najmu najmocniej dotkniętych przez pandemię, sytuacja zaczyna się stabilizować. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy stawki pozostają na stabilnym poziomie. To dobra informacja dla potencjalnych najemców mieszkań.

W dłuższym okresie, czyli w porównaniu do poziomu przed rokiem, jest w tych trzech miastach o 9 proc. taniej, a we wszystkich 15 badanych przez analityków miastach o 3,9 proc. taniej. To dobra wiadomość dla osób mieszkających w najmowanych mieszkaniach, a zła dla właścicieli tych mieszkań.

Tych ostatnich może martwić również to, że przeciętny okres pustostanu zwiększył się do 2 miesięcy. Biorąc pod uwagę niższe stawki i dłuższy okres, kiedy mieszkanie stoi puste, analitycy szacują, że dochody wynajmujących spadły o około 20 proc., a w Krakowie, Gdańsku i Warszawie nawet o 25 proc. Mimo to, inwestycja w mieszkania na wynajem wciąż przynosi średnio 9-krotnie wyższe zyski niż przeciętna lokata bankowa.

Rynek wynajmu mieszkań po roku pandemii

Koszty najmu w 15 analizowanych przez Expander i Rentier.io miastach są przeciętnie o 3,9 proc. niższe niż przed rokiem. Najbardziej straciły Warszawa, Kraków i Gdańsk, gdzie ceny najmu spadły aż o 9 proc. w porównaniu z lutym 2020. Tylko w dwóch miastach zaobserwowano wzrost kosztów najmu – w Toruniu (+3,3 proc. r/r) i Łodzi (+2,9 proc. r/r).

Jeśli spojrzymy natomiast na ostatnie 3 miesiące, to sytuacja wygląda dość stabilnie. Liczba publikowanych ogłoszeń o wynajmie jest dość niska (18 096 w lutym), a zmiany stawek zwykle niewielkie. Są jednak wyjątki. W tym przypadku to Sosnowiec, Częstochowa i Białystok, gdzie stawki najmu spadły w porównaniu z listopadem 2020 r. o ponad 4 proc.

To nie koniec złych wiadomości dla właścicieli mieszkań na wynajem. Z analiz wynika, że przeciętny okres, kiedy mieszkanie oczekuje na nowego najemcę zwiększył się do 2 miesięcy. W połączeniu ze spadkami cen najmu spowodowało to spadek dochodów wynajmujących o około 20 proc. Najgorzej jest tam, gdzie stawki najmu spadły najbardziej, czyli w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Tam dochody właścicieli zmniejszyły się nawet o 25 proc.

Tak duży spadek, w połączeniu z ciągle drożejącymi mieszkaniami, negatywnie wpływa na stopy zwrotu nowych inwestycji w mieszkania na wynajem. Z wyliczeń Exprandera i Rentier.io wynika, że przy obecnych cenach zakupu i stawkach najmu, średnie rentowność netto wynosi 3,2 proc., w przypadku, gdy mieszkanie jest zamieszkane przez 10 miesięcy w roku. Jeśli „pracuje” przez pełnych 12 miesięcy w roku, to zyskowność rośnie do 4,2 proc. netto. Natomiast w skrajnym przypadku, gdy jest puste aż przez 6 miesięcy w roku, rentowność wynosi 1,3 proc. netto. Jest to zysk już po uwzględnieniu podatku i wszystkich kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem mieszkania.

Rentowność nowej inwestycji w mieszkanie na wynajem

Oznacza to, że typowa inwestycja w mieszkanie na wynajem przynosi 9-krotnie wyższe zyski niż przeciętna lokata bankowa. Dotyczy to sytuacji, gdy lokal „pracuje” przez 10 miesięcy w roku. Jeśli natomiast pechowo będzie aż przez 6 miesięcy stał pusty, to zyskowność wciąż będzie 3-krotnie wyższa niż lokaty. Według NBP średnie oprocentowanie lokat wynosi bowiem jedynie 0,42 proc. brutto, co po odliczeniu podatku daje 0,34 proc. netto.

Posiadasz mieszkania do wynajęcia? Nie pozwól aby stały puste! Już dziś zamieść ofertę wynajmu mieszkań w portalu wynajmij24.pl i pozyskaj nowych klientów.

Swoją ofertę szybko możesz dodać tu: https://wynajmij24.pl/login

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się