Młode pokolenie będzie wolało wynajmować mieszkania

28 czerwca 2021, 13:39
Młode pokolenie będzie wolało wynajmować mieszkania fot. pixabay.com

Rosnące zainteresowanie inwestorów rynkiem najmu mieszkaniowego oraz mniejsza skłonność młodszych pokoleń do długoterminowych zobowiązań, jakim jest np. kredyt mieszkaniowy. To wkrótce może całkowicie zrewolucjonizować rynek wynajmu mieszkań w Polsce.

Wynajmować mieszkania czy kupić na własność?

Kupić czy wynająć? Co się teraz bardziej opłaca? Polskie gospodarstwa domowe stawiają na własne mieszkanie czy wolą wynajmować lokal? Jaki potencjał widzą w tym sektorze inwestorzy indywidualni?

Nieruchomości w czasie pandemii stały się dla wielu osób najbardziej stabilnym źródłem lokaty kapitału. W efekcie ceny mieszkań poszły znacznie w górę, a rynkowi eksperci ponownie zaczęli mówić o bańce spekulacyjnej w tej branży.

Tymczasem, pojawił się raport firmy CBRE, z którego wynika, że sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli. Prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego. Już w kwietniu pisaliśmy o najmie mieszkań w czasie pandemii, odpowiadając na pytanie czy właściciel może wypowiedzieć umowę lokatorowi w trakcie lockdownu.

W Europie rośnie rynek wynajmu mieszkań

Z danych CBRE pt. „European Multifamily Housing Report” wynika, że w całej Europie tylko w ciągu ostatnich 10 lat o 5 proc. wzrosła liczba osób wynajmujących mieszkania. Dekadę temu było ich 26 proc., a dzisiaj jest 31 proc. Liczby pokazują, że prywatnie wynajmuje swoje lokum 4 proc. gospodarstw domowych, a spośród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego. Na rynku są już widoczne zmiany.

Inwestorzy krajowi i zagraniczni chętniej włączają do swoich portfeli mieszkaniówkę, a rosnące ceny sprawiają, że część osób stać na zakup coraz mniejszego mieszkania. Trend wspiera też większa mobilność młodszych pokoleń.

W raporcie czytamy, że aż 84 proc. polskich gospodarstw domowych mieszka we własnych nieruchomościach. Od prywatnych i instytucjonalnych właścicieli wynajmuje 4 proc. Kolejne 4 proc. rynku zajmują mieszkania socjalne, a 7 proc. to inne formy zamieszkiwania (również bezpłatne). Z kolei wynajem instytucjonalny w Polsce to niecały 1 proc. rynku najmu, jednak zdaniem ekspertów, przygotowujących raport: „Wiele wskazuje na to, że ten udział będzie rósł”.

Młode pokolenie zmieni rynek wynajmu mieszkań

W publikacji zawarto tezę, że sektor mieszkań na wynajem nad Wisłą wciąż jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli. Co może zmienić tę sytuację? Rosnące zainteresowanie inwestorów rynkiem najmu mieszkaniowego oraz mniejsza skłonność młodszych pokoleń do długoterminowych zobowiązań, jakim jest np. kredyt mieszkaniowy.

Jak zaznaczono, sektor mieszkań na wynajem w Europie oparł się pandemii i zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych tym rynkiem rośnie. Z danych rankingu CBRE wynika, że w Polsce to Warszawa, Wrocław i Trójmiasto wymieniane są jako miasta z największym potencjałem na zarobek w nieruchomościach.

Masz mieszkanie lub mieszkania do wynajęcia? Zamieść bezpłatnie swoje oferty w portalu osób wynajmujących www.wynajmij24.pl. Możesz dodać za darmo nieograniczoną ilość ogłoszeń ze zdjęciami.

Zobacz jak to zrobić szybko i łatwo: https://wynajmij24.pl/aktualnosci/dodawaj-darmowe-ogloszenia-wynajmu-i-zarabiaj,201

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się