Najemcy mieszkań coraz bardziej wymagający

14 czerwca 2021, 9:44
Najemcy mieszkań coraz bardziej wymagający fot. pixabay.com

Inwestorzy nadal widzą duży potencjał w wynajmie mieszkań. Dlatego w mieszkania na wynajem inwestują zarówno osoby prywatne, wycofując pieniądze z banków, jak też deweloperzy (obok sprzedaży mieszkań chcą je masowo wynajmować) oraz fundusze inwestycyjne.

Wielu właścicieli mieszkań wynajmowanych turystom, gdy musiało wstrzymać działalności, postanowiło nieco się przebranżowić. I zaoferowało swoje lokale „zwykłym" najemcom. To spowodowało zwiększenie oferty na rynku najmu długoterminowego, a więc większą konkurencję. I to w sytuacji, gdy i tam pojawiły się kłopoty.

Mocno ubyło bowiem osób zainteresowanych najmem. Studenci przeszli na naukę zdalną, a wiele innych osób na pracę online. Jedni i drudzy mogli więc wrócić do rodzinnych miejscowości. Wyjechało też wielu Ukraińców pracujących we Wrocławiu. A trzeba pamiętać, że lokale z najmu krótkoterminowego stanowią dużą konkurencję, ponieważ są ładnie urządzone i w pełni wyposażone.

Spowodowało to oczywiście spadek cen. Niektórzy najemcy na tym skorzystali - za te same pieniądze mogli przeprowadzić się do lokali większych czy lepiej urządzonych. Albo zaoszczędzić.

Wkrótce to jednak znów może się zmienić.

- Sytuacja na rynku najmów znacznie się poprawiła w stosunku do okresu sprzed kilku miesięcy. I diametralnie lepiej wygląda w porównaniu do ubiegłego roku - ocenia Katarzyna Pawłowska, specjalistka ds. rynku najmu/wynajmu w Grupie WGN.

Przewiduje, że sytuacja powoli będzie dążyć do normalności, mimo że studenci nadal uczą się online: - Wracają turyści weekendowi, a wraz z nimi odradza się oferta apartamentów na wynajem krótkoterminowy, co wiąże się z uszczupleniem podaży mieszkań na wynajem długoterminowy.

Katarzyna Pawłowska uważa, że ten trend się utrzyma: - Wraz z otwarciem hoteli będzie przybywało turystów w dużych miastach. Ludzie są spragnieni wyjazdów.

Trzeba zadbać o wysoki standard mieszkania

Co roku na rynek najmu we Wrocławiu trafia kilka tysięcy mieszkań, które kupowane są jako inwestycje, a potem w większości oferowane najemcom. Mimo to ekspertka z WGN nie obserwuje, żeby rynek się przegrzał z powodu dużej liczby nowych lokali: - Ich ceny są różne, niekiedy nawet mocno zawyżone, ale i tak się wynajmują.

Nowe mieszkania zwykle są wykończone w wysokim standardzie i nowocześnie wyposażone. Stanowią więc dużą konkurencję dla tych starych, które nie przeszły liftingu. Wielu pośredników nieruchomości mówi, że lokale w tzw. kiedyś standardzie studenckim jest bardzo trudno wynająć, nawet po niskiej cenie.

- Mieszkania z epoki PRL-u to produkt niszowy - potwierdza Katarzyna Pawłowska. - Brakuje na nie chętnych, gdyż standard i wyposażenie z lat 70. trudno dziś uznać za kultowe. Gdy pojawiają się w ofercie, każdy pośrednik wie, że będzie miał poważny problem ze znalezieniem lokatora. Mimo że cena jest niekiedy bardzo atrakcyjna.

Tłumaczy: - To, w jakim wnętrzu spędzamy czas, odpoczywając, pracując i ucząc się, ma duży wpływ na nasze samopoczucie. W związku z tym klienci są gotowi więcej zapłacić za wyższy standard samego mieszkania, ale również jakość wykończenia budynku.

Wynajem mieszkań według osobistych preferencji

Dariusz Pawlukowicz opowiada, że mieszkania wynajmują przede wszystkim ludzie młodzi, single lub pary: - Najczęściej to studenci, ale również osoby pracujące. Chętnie poszukują i wybierają mieszkania jedno- lub dwupokojowe.

Im lepszy standard mieszkania i budynku, tym lepiej. Ale generalnie lokale na wynajem powinny spełniać te same warunki, co budowane na sprzedaż. Czyli przede wszystkim dobra lokalizacja: blisko centrum, uczelni i miejsc pracy, ale też terenów zielonych i rekreacyjnych, szkół czy centrów handlowych. Ważna jest dostępność komunikacyjna, co w zakorkowanym Wrocławiu oznacza przede wszystkim bliskość linii tramwajowych, ewentualnie kolejowych.

Katarzyna Pawłowska podkreśla jednak, że istotne są indywidualne preferencje poszczególnych osób: - Dla niektórych znaczenie ma lokalizacja, skomunikowanie z miejscem pracy lub bliskością centrum miasta. Dla innych zaś ważny będzie standard lokalu, prestiż budynku, bezpieczne sąsiedztwo. Trzeba się do nich dopasować i znaleźć optymalny lokal.

Również Dariusz Pawlukowicz zastrzega, że atrakcyjna lokalizacja dla każdego klienta może to oznaczać coś innego: - Rodziny z dziećmi będą zwracać uwagę przede wszystkim na bliskość parków, placów zabaw czy placówek edukacyjnych. Studenci natomiast chcą szybko dojechać na uczelnię lub na Rynek, aby korzystać z miejskich rozrywek, jakie oferuje Wrocław. Zaś pracownicy korporacji cenią sobie bliskość miejsca pracy, sklepów oraz punktów usługowych i innych udogodnień, które oferuje im najbliższa okolica.

Choć z dnia na dzień spada liczna nowych zachorowań na COVID-19, to jednak epidemia nie została całkowicie pokonana. Polacy chętnie inwestują w mieszkania i je potem wynajmują, podobnie jak deweloperzy. A więc jeszcze bardziej rośnie konkurencja. Z drugiej strony polski rynek najmu mieszkań jest dużo mniejszy niż w krajach zachodnich. Jaka jest więc jego przyszłość?

- W nieruchomości zawsze warto inwestować niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie, czy inny rodzaj nieruchomości - przekonuje Katarzyna Pawłowska. - Natomiast inwestowanie w celach wynajmu jest opłacalne. Dla niektórych inwestorów jest to sposób zarabiania pieniędzy; mając w swoim portfolio kilka mieszkań, można całkiem nieźle egzystować.

Dodaje, że ważnym argumentem jest fakt, że w Polsce wciąż brakuje mieszkań: - A przecież standardem jest samodzielność, a nie mieszkanie u rodziców. Młodzi, wchodzący w etap produkcyjny/zawodowy, powinni być niezależni, nieważne czy z mieszkaniem kupionym, czy wynajętym.

Wielu ekspertów, w tym np. wypowiadający się niedawno dla „Wyborczej" Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich czy też Tomasz Bojęć, managing partner w firmie badawczo-rozwojowej ThinkCo, uważa, że rynek najmu będzie stale się rozwijał. Również JLL ocenia: „Potrzeby mieszkaniowe i styl życia młodych Polaków zmieniają się na korzyść sektora najmu".

źródło: Gazeta Wyborcza

Jeśli posiadasz mieszkania do wynajęcia i chcesz znaleźć nowych lokatorów, dodaj swoje oferty do ogólnopolskiego portalu wynajmujących wynajmij24.pl. Dzięki temu, całkowicie za darmo, dotrzesz ze swoimi ofertami do zainteresowanych klientów w całej Polsce.

Swoje oferty możesz dodać tu: https://wynajmij24.pl/login/rejestracja  

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się