Wszystko co warto wiedzieć o rządowym programie mieszkań na wynajem Mieszkanie Plus?

25 maja 2021, 10:03
Wszystko co warto wiedzieć o rządowym programie mieszkań na wynajem Mieszkanie Plus? fot. pixabay.com

Mieszkanie Plus – rządowy program, który początkowo zakładał budowę tanich mieszkań na wynajem. Jego założenia zostały jednak zmodyfikowane i obecnie ten rządowy projekt realizuje dopłaty do czynszu wynajmowanych mieszkań.

Mieszkanie Plus to obecnie bezzwrotna pomoc finansowa ze strony państwa, która ułatwić ma ponoszenie wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu.

Celem programu jest zwiększenie dostępności mieszkań dla osób, których nie stać na kredyt hipoteczny na zakup własnego lokum, ani nawet na wynajęcie go na zasadach rynkowych ze względu na wysokie stawki czynszów. Aktualnie rząd proponuje dwa warianty wsparcia:

Mieszkanie Plus wynajem – zakłada on bezzwrotną dopłatę do czynszu.

Mieszkanie Plus wynajem z dojściem do własności – w tej opcji czynsz ma być wyższy, ale lokator będzie mógł w późniejszym terminie wykupić nieruchomość na własność.

W 2017 roku program został podzielony na dwa filary: część komercyjną z czynszem rynkowym (nosi ona nazwę „Mieszkania dla Rozwoju”) oraz część społeczną z czynszem regulowanym przez państwo (to właśnie tę część nazywa się „Mieszkaniem Plus”). Od 2019 roku w praktyce funkcjonuje tylko pierwszy, komercyjny filar.

Kiedy i w jakich sytuacjach warto skorzystać z tego programu?

Do tej grupy zalicza się zwłaszcza młodych ludzi nieposiadających szansy na otrzymanie kredytu hipotecznego, ale nie tylko. W ich przypadku wynajem mieszkania jest często koniecznością. Teraz rząd ma im ułatwić wykupienie wynajmowanych mieszkań, co z pewnością stanowi dużą zaletę.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby przystąpić do programu?

O tym, jakie warunki trzeba spełnić na Mieszkanie Plus, w dużej mierze decydują samorządy, na których terenach powstają budynki z lokalami pod wynajem.

Ogólnie z programu mogą skorzystać wszyscy, a więc rodziny z dziećmi, seniorzy, czy też młodzi single. Jeśli chodzi o kluczowe warunki, Mieszkanie Plus jest przeznaczone przede wszystkim dla osób, które:

  • nie posiadają na własność żadnej nieruchomości (ani nie są jej współwłaścicielami),
  • nie posiadają prawa do lokalu spółdzielczego,
  • posiadają tzw. zdolność czynszową, a więc możliwości finansowe do terminowego regulowania czynszu.

Należy podkreślić, że każdy samorząd ma prawo określić dodatkowe warunki szczegółowe, czyli na przykład w określonej lokalizacji wynajmować tanie mieszkania wyłącznie osobom starszym albo rodzinom wielodzietnym.

Dla kogo jest przeznaczony program dopłat do wynajmowanych mieszkań?

Od 2019 roku funkcjonuje wyłącznie komercyjna część program, a więc Mieszkanie dla Rozwoju. Jeśli chodzi o zasady, Mieszkanie Plus w nowej odsłonie ma proponować zamiast standardowego najmu leasing mieszkań, czyli najem z opcją dojścia do własności. Ma ono trwać od 15 do 30 lat.

Inwestycje mieszkaniowe w ramach tego programu realizuje PFR Nieruchomości S.A. Lokale mają być dostępne dla wszystkich grup społecznych, jednak główną grupą beneficjentów mają być osoby młode, szczególnie młode rodziny, które często od możliwości zamieszkania „na swoim” uzależniają swoje plany posiadania dzieci.

Czy do programu Mieszkanie Plus mogą przystąpić również single?

Mieszkanie plus dla singla jest jak najbardziej możliwe. W tym przypadku jednak obowiązuje ograniczenie finansowe. Od 2019 roku na dopłaty do czynszów mogą liczyć jednoosobowe gospodarstwa domowe, których średni miesięczny dochód nie przekracza równowartości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ostatnio ogłoszonego przez GUS.

W przypadku pozostałych gospodarstw domowych (np. małżeństw i rodzin z dziećmi) limit ten zwiększany jest o dodatkowych 40 punktów procentowych na każdą kolejną osobę.

Najemcy mieszkań mogą otrzymać nawet 500 złotych miesięcznej dopłaty do czynszu. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć, jak wysoki jest czynsz Mieszkania Plus.

Dla przykładu, wynajem m2 w stanie deweloperskim na okres 30 lat to koszt 25 zł za m2 bez uwzględnienia dopłaty czynszowej. Łatwo zatem obliczyć, że miesięczny koszt najmu 50 metrowego mieszkania wyniesie 1250 zł. Po odjęciu dopłaty może to być nawet mniej niż 1000 złotych co miesiąc.

Maksymalny okres dopłaty wynosi 15 lat.

Co powinno być zawarte we wniosku o Mieszkanie Plus i gdzie go złożyć?

Chcąc skorzystać z programu, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy na danym terenie jest on w ogóle realizowany, czyli czy budowane są tanie mieszkania na wynajem. Jeśli tak, należy zaczekać na ogłoszenie naboru wniosków.

A gdzie składać wniosek o Mieszkanie Plus?

Należy to zrobić w urzędzie miasta lub gminy, na której terenie realizowana jest dana inwestycja. Listę gmin uczestniczących w programie można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wniosek o Mieszkanie Plus trzeba uzupełnić o dodatkowe dokumenty, przede wszystkim te wymagane do oceny zdolności czynszowej (czyli np. zaświadczenia o dochodach), a także kopię umowy najmu lub umowy rezerwacyjnej oraz oświadczenia wskazane w ustawie.

Konieczne będzie więc zawarcie informacji o liczbie osób w gospodarstwie domowym, dochodach za rok wskazany w ustawie i spełnianiu warunków majątkowych. Wzór wniosku bez problemu można znaleźć w sieci.

Jakie miasta biorą udział w programie Mieszkanie Plus?

Obecnie jest to już kilkadziesiąt różnych lokalizacji. Jakie miasta obejmuje Mieszkanie Plus? Na aktualnej liście znajdują się m.in.: Biała Podlaska, Gdynia Jarocin, Kraków (Mieszkanie Plus realizowane będzie w dzielnicy Swoszowice), Katowice (tutaj Mieszkanie Plus będzie dostępne w dzielnicy Nowy Nikiszowiec), Łódź (inwestycja powstaje przy ul. Pabianickiej), Łowicz, Nysa, Pelplin, Pruszków, Radom, Sianowo, Skawina, Sochaczew, Starogard Gdański, Toruń, Wałbrzych, Warszawa (inwestycje powstają m.in. na Ursynowie), Wrocław (Mieszkanie Plus realizowane jest przy ul. Odolańskiej), Wieluń, Witnica, Zamość.

Na podstawie: totalmoney.pl

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się