Jakie zmiany w podatkach przy wynajmowaniu mieszkań?

7 października 2021, 18:46
 fot. pixabay.com

Sejm przyjął wiele kontrowersyjnych zmian podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu. Zmienią się m.in. zasady prywatnego wynajmu nieruchomości i amortyzacji. Wejdą one jednak w życie z rocznym opóźnieniem.

Mowa tutaj również o zwykłych osobach fizycznych, które wynajmują nieruchomość prywatnie, poza działalnością gospodarczą. Początkowo zmiany miały zacząć obowiązywać już od stycznia 2022 roku. Okazuje się jednak, że wejdą w życie z opóźnieniem.

Zmiany w wynajmie nieruchomości. Co zmieni Polski Ład?

Podatnicy uzyskujący przychody z prywatnego wynajmu już niebawem będą musiały rozliczać je w formie ryczałtu. To jednak nie wszystko. Polski Ład wykluczy również możliwość rozliczania wynajmu na zasadzie skali podatkowej.

Oznacza to, że po zmianach przepisów podatnik nie będzie mógł już odliczać od podstawy opodatkowania poniesionych kosztów.

Od kwoty wynajmu podatnik zobowiązany będzie odprowadzić podatek w wysokości 8,5 proc. do kwoty 100 000 zł oraz 12,5 % od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł rocznie.

Nowe przepisy dopiero od 2023 roku

Dobra wiadomość dla osób wynajmujących jest taka, że nowe przepisy wejdą w życie w późniejszym terminie. W ramach przyjętych zmian w Sejmie ustalono bowiem, że nowe przepisy wejdą w życie dopiero w 2023 roku.

Jak informuje Ministerstwo Finansów: „podatnicy osiągający przychody z najmu prywatnego będą mogli przez kolejny rok, tj. do końca 2022 r. amortyzować budynki i lokale mieszkalne – nabyte lub wybudowane do końca 2021 r.”

Zobacz, jak napisać skuteczne ogłoszenie o wynajmie:

Jak napisać skuteczne ogłoszenie o wynajmie?

Zamieść swoje ogłoszenie o wynajmie w portalu wynajmij24.pl

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty.

Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Zobacz, jak dodać bezpłatne ogłoszenie o wynajmie w portalu wynajmij24.pl

Dodaj ogłoszenie w wynajmij24.pl

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się