Najbogatsi Europejczycy mieszkają w wynajętych mieszkaniach

7 stycznia 2021, 20:01
Najbogatsi Europejczycy mieszkają w wynajętych mieszkaniach fot. 

Najem mieszkań robi się coraz bardziej popularnym sposobem na życie w Europie Zachodniej. I nie chodzi tu wcale o najbiedniejszych mieszkańców tych krajów, których nie stać na zakup własnego „m”. Mieszkania wynajmują osoby zamożne, które chcą być mobilne i nie przywiązywać się na stałe do jednego miejsca.

W Europie Zachodniej wolą mieszkania wynajmować

Około połowa Szwajcarów, Niemców i Austriaków decyduje się na wynajem i co więcej, wyraźnym trendem w większości krajów jest odchodzenie od własności mieszkań czy domów. O tym, że bogaci wybierają wynajem, zamiast własności decyduje m.in. dobre prawo. Ale też zmieniają się przyzwyczajenia. Eksperci nazywają bogate społeczeństwa "współczesnymi nomadami".

Do Polski ten trend jeszcze nie dotarł. Jeszcze dziesięć lat temu we własnym mieszkaniu żyło 81,3 proc. Polaków, a w 2019 roku już 84,2 proc. Przy tym tak wysokiego przyrostu właścicieli w społeczeństwie jak u nas - o 2,9 pkt. proc. - nie było w żadnym europejskim kraju - wynika z danych Eurostatu.

W ostatniej dekadzie oddano do użytku 1,65 mln nowych mieszkań, z czego 426 tys. w ostatnich dwóch latach, tj. od grudnia 2018 do listopada 2020. Polacy wolą kupować mieszkania na własność, zamiast wynajmować.

Okazuje się, że w Europie podobny stosunek do mieszkania odchodzi już w przeszłość. Szczególnie w najbogatszych krajach.

Gdzie jest największy procent wynajmujących mieszkania?

W Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Tak się złożyło, że ta trójka państw zajmuje jednocześnie wszystkie miejsca na podium w zestawieniu największego dochodu rozporządzalnego gospodarstwa domowego (z uwzględnieniem siły nabywczej, czyli różnic cen) i to dokładnie w tej samej kolejności.

Najbogatsi Szwajcarzy (30,8 tys. euro dochodu rozporządzalnego na osobę rocznie) w większości mieszkają w wynajętych lokalach - robi tak 58,4 proc. z nich. Drudzy w zestawieniu dochodu Niemcy (30,3 tys. euro dochodu rocznie) wynajmują najczęściej w Europie po Szwajcarach - robi tak 48,9 proc. naszych zachodnich sąsiadów.

O wynajmie mieszkania przeczytasz również tu:

Co więcej, od własności się generalnie w Europie odchodzi. Trend trwa już praktycznie od 2013 roku z apogeum w 2015 roku. Udział wynajmujących w Unii Europejskiej wzrósł w dekadę o 0,9 pkt. proc. do 35,9 proc. W Niemczech procent wynajmujących wzrósł od 2010 roku o 2,1 pkt. proc., w Szwajcarii - o 2,8 pkt. proc., a w Austrii - o 2,2 pkt. proc.

Najszybciej od własnego "M" odchodzą Islandczycy, którzy jeszcze dziesięć lat temu do własności mieli podejście takie same jak wówczas Polacy. Ale od tamtej pory udział wynajmujących wzrósł tam o 7,7 pkt. proc. Obecnie we własnym lokum mieszka na Islandii już tylko 73,6 proc. ludzi. Bardzo szybko trend odwraca się na korzyść najmu również w: Danii, na Cyprze i w Wielkiej Brytanii.

Trend jest taki, że na 32 przebadane przez Eurostat państwa Europy tylko osiem od 2010 roku odnotowało wzrost udziału mieszkań własnościowych w strukturze rynku.

Dlaczego Europejczycy wolą mieszkania wynajmować niż kupować?

W Polsce w miarę wzrostu zarobków rośnie ostatnio udział mieszkań własnościowych, ale w Europie przeważnie jest odwrotnie. Dlaczego? Oprócz zmian podejścia do życia może decydować prawna ochrona obu stron transakcji.

W Szwajcarii prawo dotyczące wynajmu nie jest takie samo jak w większości krajów, ale o wiele bardziej ukierunkowane na ochronę praw najemców. W drodze postępowania pojednawczego można na przykład zakwestionować czynsz, który pobierany jest na rynku prywatnym, jeśli nieruchomość nie jest w dobrym stanie, lub jeśli odkryjesz, że płacisz znacznie więcej niż poprzedni najemcy. Jeśli starasz się o ugodę, jesteś chroniony przez prawo, więc właściciel nie może cię wyrzucić za kwestionowanie kosztów.

Właściciel może legalnie podnieść czynsz tylko, jeśli zastosuje się do właściwej procedury. Powiadomienie o podwyżce czynszu musi doręczyć z ponad trzymiesięcznym wyprzedzeniem, z propozycją wyszczególnioną na oficjalnym formularzu. Powody wzrostu kosztów, takie jak rosnące oprocentowanie lub ulepszenia nieruchomości, należy przedstawić na piśmie i dobrze uzasadnić.

Z drugiej strony takie prawo powoduje, że zabezpieczają się też właściciele wynajmowanych mieszkań. Normą jest oczekiwanie zestawu informacji, które przedstawia się przy zatrudnieniu na CV.

Silne prawo chroniące najemców mają też Niemcy. Tu również jak w Szwajcarii wypowiedzenie przez właściciela mieszkania musi być trzymiesięczne, choć podobne warunki ma też lokator. Właściciel nie może wypowiedzieć umowy bez prawnie ważnego powodu. Może wypowiedzieć umowę i wszcząć eksmisję, jeśli zalegasz dwa miesiące z opłatami, lub wielokrotnie nie płacisz w terminie.

Może wypowiedzieć umowę, jeśli "w oczywisty sposób" potrzebuje nieruchomości na własny użytek, tj. np. chce sprzedać dom lub się wprowadzić. Może też to zrobić, jeśli najemca korzysta z nieruchomości w sposób, który narusza umowę najmu, na przykład podnajmując pokoje bez pozwolenia lub trzymając zwierzęta. Opcją wypowiedzenia umowy dla właściciela jest też, jeśli najemca zachowuje się aspołecznie.

Zalety i wady wynajmu mieszkań

Co zyskują mieszkańcy bogatszych państw przedkładając wynajem nad własność? Niemcy, i Szwajcarzy rzadziej niż Polacy pojawiają się w bankach, by wnioskować o kredyt hipoteczny i rzadziej płacą związane z tym koszty. Rzadziej też korzystają z usług notariuszy w sprawach mieszkaniowych i mają większą mobilność mieszkaniową. Ponoszą natomiast większe koszty, płacąc większy czynsz, niż gdyby byli właścicielami, bo zarobić musi właściciel mieszkania.

Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się