Tanie mieszkania do wynajęcia. Czy warto i gdzie takich szukać?

14 kwietnia 2021, 10:00
Tanie mieszkania do wynajęcia. Czy warto i gdzie takich szukać? fot. pixabay.com

Mieszkania do wynajęcia cieszą się niesłabnącą popularnością. Wiele osób korzysta z takiej możliwości posiadania „dachu nad głową”, ponieważ nie stać ich na zakup własnego lub po prostu wolą wynajmować mieszkania. Spora część chętnych na wynajem mieszkania szuka jednak opcji jak najtańszej do najmu. Czy jest sens wynajmowania najtańszych na rynku wtórnym mieszkań?

Tanie mieszkania do wynajęcia.

Im taniej tym lepiej? Niekoniecznie. Jednak wiele osób sytuacja życiowa i ekonomiczna zmusza do tego, by jak najtaniej wynająć własny kąt do mieszkania. Spójrzmy więc jakie mamy opcje wynajmu mieszkania w jak najtańszej opcji.

Wynajem pokoju w mieszkaniu

Jeśli dysponujemy niewielkimi środkami finansowymi, a chcemy mieć swój własny kąt do mieszkania, możemy zacząć od wynajmu pokoju w mieszkaniu. To częsta praktyka wśród studentów czy też pracowników, którzy są zatrudnieni w innym miejscu niż mieszkają. Taka opcja może również dotyczyć samotnej osoby, której nie stać na wynajęcie samodzielne kawalerki.

Plusy wynajęcia pokoju w mieszkaniu to oczywiście niewielkie koszty najmu, często brak opłat za energię elektryczną czy internet.

Minusy – dzielimy mieszkanie z obcymi osobami, w tym przestrzenie wspólne – kuchnie i łazienkę. Nasza prywatność jest więc w pewnym sensie ograniczona.

Wynajem mieszkania od znajomych czy rodziny

Warto też popytać wśród rodziny i znajomych, czy ktoś nie ma mieszkania do wynajęcia. To często najtańsza opcja wynajmu mieszkania. Jeśli ktoś z naszej rodziny czy znajomych wyjeżdża na dłużej za granicę czy do innego miasta, może być zainteresowanym, aby ktoś zaufany dbał o mieszkanie i opłacał media i czynsz. Unikniemy wówczas płacenia opłaty najmu właścicielowi mieszkania.

Plusy – mamy do dyspozycji samodzielne mieszkanie za niewielkie opłaty.

Minusy – z reguły nie mamy umowy najmu, właściciele mogą chcieć w każdej chwili wrócić do własnego mieszkania lub je sprzedać.

Wynajem mieszkania ze znajomymi

Jeśli masz dobrych znajomych lub członków rodziny, którzy również szukają taniego mieszkania do wynajęcia, możecie wspólnie wynająć większe mieszkanie. Każdy zamieszka w swoim pokoju, wszystkie opłaty będziecie dzielili między siebie. To lepsza opcja niż wynajem samodzielnego pokoju, ponieważ będziecie mieszkali wspólnie z osobami, które dobrze znacie, lubicie – więc jest szansa na unikanie konfliktów.

Plusy – niskie opłaty.

Minusy – to nadal mieszkanie z innymi osobami i dzielenie z nimi wspólnych przestrzeni – kuchni i łazienki.

Wynajem mieszkania w starym budownictwie

Jeśli dysponujemy miesięcznie trochę większym budżetem, możemy szukać taniego mieszkania w tzw. starym budownictwie. Tu jednak musimy liczyć się z tym, że wynajmując takie mieszkanie jest „coś za coś”. Możemy się spotkać z mieszkaniem zaniedbanym, częściowo do remontu, ogrzewanie może być jeszcze piecowe lub na piecyk gazowy. Okna nieszczelne. Jednak takie mieszkania do wynajęcia mają tą zaletę, że są relatywnie tanie. Natomiast musimy się liczyć z dodatkowymi wydatkami w okresie zimowym.

Plusy – samodzielne mieszkanie za niewielką kwotę.

Minusy – niski standard, często konieczność drobnych napraw, ogrzewanie piecowe lub gazowe.

Wynajem mieszkania na obrzeżach miasta

Jeżeli posiadamy własny samochód, to możemy szukać tanich mieszkań do wynajęcia na obrzeżach miast. Te są z reguły znacznie tańsze od mieszkań do wynajmu zlokalizowanych w centach miast lub w ich okolicach. Warto też negocjować cenę najmu takiego mieszkania, ponieważ niewiele osób decyduje się na najem tak zlokalizowanych mieszkań – z dala od centrum, często z utrudnionym dostępem do komunikacji miejskiej.

Plusy – relatywnie tańsza opcja najmu mieszkania niż w centrum czy w jego okolicach.

Minusy – dalekie położenie od centrum miasta, często utrudniony dostęp do komunikacji miejskiej, dojazdy samochodem, a więc też codziennie dodatkowe koszty paliwa.

Wynajem taniego mieszkania – zwróć uwagę na koszty

Jeśli już zdecydowaliśmy się na najem taniego mieszkania, poznajmy wszystkie koszty, jakie będziemy ponosili. Często wynajmujący w ofertach podają tylko cenę najmu plus media. Później okazuje się, że dochodzi jeszcze koszt czynszu do spółdzielni mieszkaniowej czy zarządcy nieruchomości, co może diametralnie zmienić cenę najmu.

Ponadto decydując się na wynajem mieszkania ogrzewanego piecem czy piecykiem na gaz przeliczmy sobie dokładnie koszty ogrzewania zimą. Może się okazać, że tania opcja wynajmu takiego mieszkania wcale już tak dobrze nie wygląda.

Jeśli posiadasz mieszkanie do wynajęcia, możesz zamieścić teraz bezpłatne ogłoszenie wynajmu mieszkania na portalu wynajmujących www.wynajmij24.pl Bez żadnych opłat zamieścisz dużą ilość ogłoszeń, ze zdjęciami, możliwością edycji ogłoszenia.

Zobacz jak to łatwo i szybko można zrobić:

https://wynajmij24.pl/aktualnosci/jak-zarejestrowac-sie-i-zamiescic-oferte-w-portalu-wynajmij24pl,165

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się