Wynajem różnych rzeczy staje się coraz bardziej popularny w Polsce

14 grudnia 2021, 10:04

Większość młodych osób i co czwarta dojrzała wiekiem mogłaby zrezygnować z posiadania różnych dóbr i urządzeń, gdyby miała do nich dogodny dostęp. Osoby starsze są przywiązane do posiadania przedmiotów czy sprzętów, młodzi chętnie z nich rezygnują – wynika z badań ekonomistów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Wynajem różnych rzeczy coraz bardziej popularny

Zmieniają się upodobania do posiadania rzeczy na własność. Wielu, szczególnie młodych Polaków, mogłoby zrezygnować z własności na rzecz wynajmowania, gdyby opcja wynajmu była dla nich wygodna i łatwa do osiągnięcia.

Świadczą o tym badania nad podejściem Polaków do wynajmu przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

"Świat na wynajem. O zmianie pokoleniowej w podejściu do własności", które przeprowadził Bartłomiej Biga, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Uważa, że istnieje alternatywa dla polityki publicznej: nie wszystkie świadczenia powinny polegać na wspomaganiu zakupów, w niektórych przypadkach można zastąpić je bezpłatnym wynajmem.

- Istnieje alternatywa dla obecnej polityki społecznej, może być oszczędniejsza bez straty jakości usług - tłumaczy.

Zobacz jak można wynająć smartfona

Wyniki badań świadczą na korzyść popularności wynajmu

W badaniu zapytano 1000 osób o to z jakich usług korzystały oraz jaką formę pomocy państwa akceptują w przypadku innych usług. Największej grupie osób (58 proc.) spodobała się możliwość wypożyczania sprzętu sportowego i turystycznego, niewiele mniej (51 proc.) byłoby zainteresowane wynajmowaniem narzędzi technicznych (np. wiertarek). Ale tylko co czwarta osoba zamieniłaby własne auto na użyczone. 

- Możliwość wynajmowania, a nie kupowania, stała się modelem biznesowym dla części firm - przypomina ekonomista.

Z jego badania wynika, że ponad połowa respondentów, którzy mają do 55 lat korzysta z usług płatnych serwisów wideo. W przypadku ludzi młodych jest to siedem osób na dziesięć. Także co czwarta młoda osoba korzysta z płatnego dostęp do serwisu z muzyką na żądanie. Wśród osób 55 - 64 jest co piąta osoba, a wśród seniorów 75+ co pięćdziesiąta.

Nie ma przy tym znaczenia, gdzie mieszkają młodzi ludzie, jakie mają dochody, czy są to kobiety, czy mężczyźni. Jedynym wyróżnikiem w postrzeganiu własności jest wiek. Gdy zapytano osoby ankietowane, dlaczego decydują się na wypożyczanie, a nie na kupowanie to większość odpowiadała, że ważna wygoda.

Z badania wynika także, że w dużych miastach co dziewiąta osoba jeździła wypożyczonym samochodem, a co czwarta - rowerem w ciągu ostatniego roku.

- Jeśli istnieje tylko jeden wyróżnik: wiek, a pozostałe: płeć, zamożność, miejsce zamieszkania nie mają znaczenia, to prościej jest prowadzić politykę publiczną, niż w sytuacji większego zróżnicowania - Bartłomiej Biga zastrzega przy tym, że zmiana mogłaby dotyczyć tylko części dóbr czy usług.

Na przykład prawie 80 proc. respondentów spodobał się pomysł, by państwo zamiast wspierać finansowo zakup podręczników, umożliwiło ich bezpłatne wypożyczenie. Kupowanie przez państwo zabawek edukacyjnych popiera 22 proc. osób, zaś wypożyczanie - połowa ankietowanych.  Podobne maja opinie na temat udostępnienia sprzętu do nauki zdalnej (komputerów, laptopów).  Za kupowaniem opowiada się 46 proc. osób, a za wypożyczaniem 79 proc.

- Nie oznacza to, że zmniejszenie znaczenia prawa własności w odniesieniu do dóbr materialnych będzie równie łatwe w dużych miastach i na prowincji. Koszty zapewnienia satysfakcjonującej infrastruktury są bowiem - w przeliczeniu na mieszkańca- wyższe na wsiach. - dodaje ekonomista.

W badaniu zapytano o sposób pomocy dotyczącej mieszkań. Więcej osób uważa, że ważne są dopłaty do kupna mieszkania (62 proc.) niż dopłaty do wynajmowania (55 proc.)

-  W społeczeństwie istnieje relatywnie duża gotowość do zaakceptowania przesunięcia polityki publicznej polegającej na ułatwianiu dostępu na żądanie. Samorządy oraz administracja państwowa mogą wykorzystać pozytywne doświadczenia podmiotów komercyjnych - podsumowuje ekonomista.

Źródło: biznes.interia.pl

Jeśli posiadasz rozmaity sprzęt na wynajem - możesz dodać swoje bezpłatne ogłoszenia o wynajmie do ogólnopolskiego portalu wynajmujących - wynajmij24.pl.

Dodawanie ogłoszeń wynajmu w wynajmij24.pl

Jeśli chcesz coś wynająć – mieszkanie, lokal handlowy, biurowy, samochód, domek turystyczny czy nawet samochód zrobisz to bardzo prosto w kilku krokach. Po rejestracji konta dodajesz opis swojej oferty, wprowadzasz potrzebne parametry i zdjęcia, ustalasz cenę najmu i aktywujesz ofertę. I już – Twoje ogłoszenie jest dostępne dla poszukujących najmu w całej Polsce.

Dodawanie ofert jest całkowicie darmowe. Co więcej, swoją ofertę możesz również ciągle edytować – zmieniać opis, cenę czy dodawać kolejne zdjęcia.

Bezpieczeństwo wynajmu z wynajmij24.pl

Portal wynajmij24.pl oferuje również bezpieczeństwo zawieranych transakcji wynajmu różnych rzeczy. Pod każdą ofertę można bowiem dodać komentarz. Albo wystawić pozytywną opinię wynajmującemu lub przestrzec innych przed nieuczciwymi praktykami danego wynajmującego. Z portalem wynajmij24.pl nie wynajmujesz „kota w worku”.

Co można wynajmować przez wynajmij24.pl?

Dzięki platformie wynajmij24.pl możesz zamieścić ofertę wynajmu praktycznie wszystkiego, co…do wynajęcia się tylko nadaje, także smartfonów na wynajem. Nigdy nie wiesz czego akurat szukają inne osoby. Sprawdź to na wynajmij24.pl!

Dodaj swoją ofertę wynajmu ZA DARMO już teraz:

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się