Wynajmujemy mieszkanie. Czym jest najem okazjonalny?

7 lipca 2021, 10:23
Wynajmujemy mieszkanie. Czym jest najem okazjonalny? fot. pixabay.com

Osoby, które wynajmują swoje mieszkania, pewnie nie raz spotkały się z nieuczciwymi lokatorami. Często najemcy nie chcą płacić czynszu za wynajmowane mieszkanie lub płacą z dużym opóźnieniem. Zalegają z opłatami za media, niszczą wyposażenie. Kiedy więc chcemy wypowiedzieć im umowę najmu, mogą pojawić się problemy. Dlatego interesującym rozwiązaniem będzie umowa najmu okazjonalnego.

Wynajmujesz mieszkania? O tym musisz wiedzieć

Wynajmujący mieszkania, jeśli chodzi o postępowanie z najemcami jest związany Ustawą o Ochronie Praw Lokatorów z 2001 r. Oznacza to, że nie tylko wypowiedzieć umowę najmu mieszkania może wyłącznie w przypadkach przewidzianych w tej ustawie, to jeszcze nie ma prawa samodzielnie dokonać eksmisji lokatorów z wynajmowanego mieszkania, odciąć im dostępu do mediów czy w jakikolwiek inny sposób utrudniać najemcom życie w wynajętym mieszkaniu.

Co wiec właściciel wynajmowanego mieszkania może zrobić, jeśli chce się pozbyć niechcianych lokatorów? Musi wypowiedzieć w formie pisemnej umowę najmu mieszkania (najlepiej, jeśli najemca pokwituje odbiór), a następnie – jeśli najemcy mieszkania nie chcą się nadal wyprowadzić, skierować sprawę do sądu o eksmisję. Takie czynności może bowiem przeprowadzić jedynie komornik na podstawie prawomocnego wyroku sądu.

Eksmisja z wynajmowane mieszkania? Może to zrobić tylko komornik

Sprawy się jednak komplikują, jeśli nieuczciwy najemca nie ma gdzie się wyprowadzić (nie posiada prawnego tytułu do innego lokalu mieszkalnego). Wtedy taki lokal musi mu zapewnić gmina, ponieważ nie ma możliwości eksmitować najemcy mieszkania „na bruk”. Taka operacja może trwać nie tylko miesiącami, ale i latami.

Nie próbujcie jednak eksmitować z wynajmowanego mieszkania najemców samodzielnie. Może to się dla Was skończyć postępowaniem sądowym i wyrokiem w procesie karnym.

Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dobierać potencjalnych najemców wynajmowanego mieszkania i mieć pewność, że współpraca będzie przebiegała spokojnie, z satysfakcją dla obu stron.

Przeczytaj również jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania.

Wypowiedzenie umowy najmu - jak to zrobić?

Umowa najmu okazjonalnego mieszkania – co warto wiedzieć?

Innym rozwiązaniem jest podpisanie z najemcami mieszkania umowy najmu okazjonalnego. Taka forma umowy zabezpiecza właściciela mieszkania przed działaniami nieuczciwym najemców, którzy nie płacą czynszu, nie chcą opuścić wynajmowanego lokalu i mogą takie postępowanie przeciągać latami.

Najem okazjonalny to specyficzny rodzaj najmu lokalu mieszkalnego, w którym najemca dobrowolnie zobowiązuje się wyprowadzić z najmowanego mieszkania po zakończeniu umowy. Sama umowa najmu okazjonalnego nie różni się znacząco od klasycznej umowy najmu lokalu mieszkalnego, ale uwagę trzeba zwrócić na kilka zapisów. Kluczową rolę odgrywają także oświadczenia notarialne dołączane do umowy.

Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego przez właściciela może nastąpić z przyczyn wymienionych w przepisach ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu tylko zgodnie z art.11, a najemca w sposób uregulowany w umowie.

Zgodnie z charakterem najmu okazjonalnego, najemca zobowiązany jest złożyć przed notariuszem oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i przyrzeczenie opróżnienia najmowanego lokalu mieszkalnego w terminie wskazanym w umowie bądź przez wynajmującego w przypadku rozwiązania umowy z innych przyczyn niż jej wygaśnięcie.

Termin ten powinien być zapisany w dokumencie. Ponadto najemca musi wskazać inny lokal mieszkalny, w którym będzie mógł zamieszkać po zakończeniu umowy najmu. Jeśli w trakcie trwania umowy najmu okazjonalnego lokal ten się zmieni bądź najemca utraci możliwość zamieszkania w nim, musi ponownie w formie aktu notarialnego wskazać inny lokal mieszkalny, a właściciel tegoż lokalu musi złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim mieszkających w jego lokalu.

Czym różni się umowa najmu okazjonalnego mieszkania?

Umowa najmu okazjonalnego różni się od klasycznej umowy najmu lokalu mieszkalnego przede wszystkim załącznikami. Te stanowią notarialne oświadczenia najemcy oraz osoby trzeciej – właściciela nieruchomości, do której będzie się mógł wyprowadzić najemca po ustaniu stosunku najmu. Oświadczenia te muszą być złożone w obecności notariusza, ale sama umowa najmu okazjonalnego już nie.

Do umowy najmu okazjonalnego musi być dołączone:

  • oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji i zobowiązanie do opróżnienia i wydania najmowanego lokalu na podstawie umowy najmu okazjonalnego i w terminie w niej wskazanym;
  • oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa wyżej, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i zamieszkujących z nim osób w lokalu wskazanym w oświadczeniu.

Jaka jest kolejność procedur przed i po zawarciu umowy najmu okazjonalnego mieszkania?

Przed zawarciem umowy najemca powinien przedstawić wynajmującemu notarialne oświadczenie właściciela lokalu, do którego będzie mógł wyprowadzić się najemca po ustaniu stosunku najmu. Po podpisaniu przez obie strony umowy najmu najemca składa w obecności notariusza oświadczenie, w którym podda się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia i wydania lokalu najmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego w terminie wskazanym przez wynajmującego.

Następny krok należy do wynajmującego. Ten w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy ma obowiązek zgłosić jej zawarcie naczelnikowi urzędu skarbowego.

Jeśli posiadasz mieszkania do wynajęcia i chcesz znaleźć nowych lokatorów, dodaj swoje oferty do ogólnopolskiego portalu wynajmujących wynajmij24.pl. Dzięki temu, całkowicie za darmo, dotrzesz ze swoimi ofertami do zainteresowanych klientów w całej Polsce.

Swoje oferty możesz dodać tu: https://wynajmij24.pl/login/rejestracja    

Dodaj swoją ofertę

Nie kupuj rzeczy na zawsze - wynajmij je na tyle czasu ile potrzebujesz za kilka % ich wartości.
Zaloguj się